Kufry z bývalého ústavu pro choromyslné v New Yorku

Kufry z bývalého ústavu pro choromyslné v New Yorku | zdroj: pininterest


Kufry, které vyprávějí: patřily lidem, které zavřeli do blázince

TÉMATA: fotky | psychiatrie

user-avatar

Ivanhoe

20. 11. 2018 | 11:00

Když se v roce 1995 nadobro uzavřely brány Willardova psychiatrického centra v New Yorku, objevil jeden ze zaměstnanců v podkroví domu přes 400 zaprášených kufrů. Obsahovaly osobní věci těch, kteří byli v letech 1910 až 1960 v tomto ústavu hospitalizováni. Mnozí z nich se odtud již nikdy nedostali a v sanatoriu zemřeli. Pohřbili je pak přes ulici na hřbitově v neoznačeném hrobě. Pokud se nikdo z rodiny nedožadoval navrácení jejich osobních věcí, kufry se vzaly a zamkly do místnosti v podkroví.

Před čtyřmi lety zaujala sbírka nalezených kufrů fotografa Jona Crispina, který se je rozhodl vyfotit. Jeho snímky jako by pootevřely okno do životů a myslí těch, které společnost považovala za duševně nemocné a neschopné se začlenit do normální společnosti. Byli mezi nimi i epileptici, promiskuitní ženy, gayové či lesby nebo matky, které nedokázaly překonat smutek po ztrátě svého dítěte. Jak zavazadla těchto pacientů prozrazují, každý z nich byl jedinečnou osobností a vedl vlastní život před tím, než ho zavřeli do blázince. Tam mu však život prakticky skončil.

„Je to dojemná záležitost,“ vyjádřil se ke kolekci nafocených kufrů sám fotograf a dodal: „Tito lidé tam byli v podstatě vězni.“

user-avatar

Ivanhoe

20. 11. 2018 | 11:00

Zavří­t reklamu