válkaČeskoslovenskoobjevy

Kubánští pankáči už nechtěli žít v politickém útlaku. Raději se dobrovolně nakazili virem HIV

Jako tomu bylo i za komunismu u nás, také v Kubě byli rockeři a pankáči od svých začátků pronásledováni policií. Kubanská komunita Los Frikis, která se začala rozrůstat v 80. a 90. letech, si našla celkem extrémní způsob, jak předejít útisku a svobodně žít. Někteří z jejích členů se dobrovolně nakazili smrtelným virem HIV.

Simona Knotkova 14. března 2017

Byli jiní, měli rádi hlučnou hudbu, výstředně se oblékali a zpívali v angličtině. A komunističtí pohlaváři je měli samozřejmě pečlivě v hledáčku. Za jejich prohřešky je zavírali, nutili je dělat manuální práce a neostýchali se ani fyzického násilí. Řeč je o Los Frikis, punk-metalové komunitě, která se v 80. letech začala formovat v Kubě.

Zatímco Sovětský svaz se v roce 1991 zhroutil, na Kubě stále vládla nesvoboda a „nepřizpůsobiví“ byli perzekuováni. Mnoho členů Los Frikis se v extrémní situaci proto rozhodlo pro extrémní řešení. Protože nakažení HIV jsou v Kubě přesouváni do odloučených sanatorií a stát je už víceméně nechává být, dobrovolně se tímto smrtelným virem nakazili.

„Bylo odpoledne. Našel jsem nakaženého kamaráda, který souhlasil, že mi dá trochu své krve. Natáhl jsem si ji z jeho paže, pak jsem si vzal šňůrku od bot a krev si stříkl do svých žil,“ popisuje Yoandra Cardoso v dokumentu kanálu VICE.

Zatímco v běžném životě by byl stále pronásledován, tady má relativní svobodu. Denně dostává jídlo, žije po boku svých nejbližších přátel a může si poslouchat, jakou hudbu chce.

„Z každého baráku tu uslyšíte rock’n’roll a heavy metal. Když bylo sanatorium poprvé otevřeno, všichni tu byli Frikis.“

Jeho slova doplňuje i producent jiného dokumentu o punkové kultuře z Kuby Luis Trelles: „V sanatoriu dostáváte tři jídla denně, v menu máte kromě masa i zmrzlinu. Některé pokoje jsou dokonce klimatizované. Dali jsem si sami sobě AIDS výměnou za osvobození od společnosti a jejích zákonů a žijeme si ve svém vlastním světě.“

Z množství sanatorií dnes zůstalo na Kubě otevřeno jenom jedno v Santiago de Las Vegas. Los Frikis ale i nadále přebývají v těch uzavřených jako squateři a žijí si svobodné životy, které by jim jejich země nikdy nemohla dát.

Další články

Zavří­t reklamu