válkaČeskoslovenskoobjevy

Které zvíře spí nejméně, vědci našli překvapivé vítěze

Které zvíře spí nejméně, vědci našli překvapivé vítěze
Zdroj: livescience.com

Dá se přežít beze spánku? Podle vědců je to prakticky vyloučeno, alespoň nějakou dobu musí spát každý živočich. Ale existují zvířata, která spí opravdu velmi krátkou dobu, a to ještě někdy jen „na jedno oko“.

Tomáš Chalupa 8. dubna 2019

V lednu vyšla ku příkladu studie o spánkovém režimu u much. Spoluautor studie Giorgio Gilstero říká, že objevili druh mouchy, která spí pouhých 72 minut denně. Jde ale jen o samice, a to ještě jen některé. Samci much spí klidně i 300 minut denně. Jedna samice dokonce spala pouhé 4 minuty denně. Vědci připravili experiment, kdy trvale odpírali mouchám spánek. A nestalo se kupodivu nic, mouchy předčasně neumíraly.

Vědci tedy začínají přemýšlet o tom, jestli je spánek opravdu tak nezbytnou součástí života, jak se doposud zdálo. Mouchy jsou v tomto směru každopádně na špici. Mezi obratlovci se zase podařilo najít fregatku obecnou. Tento pták tráví celé desítky hodin létáním. Vědci u skupiny těchto ptáků vyskytujících se na Galapágách měřili mozkovou aktivitu a zjistili, že fregatky spí za letu tak, že jim odpočívá jen jedna mozková hemisféra. Někdy spí úplně, a to vždy za letu. Čas, který stráví spánkem je opět velmi krátký – pouhých 42 minut za den. Je to přitom pták, který celé hodiny sleduje zemi pod sebou. Je to pro mozek velmi vyčerpávající, přesto tito ptáci spí jen velmi málo.

Mouchy a fregatky jsou tedy rekordmani, co se týče krátkého spánku. Nicméně neexistuje žádný tvor, který by nespal vůbec. I tito rekordmani živočišné říše potřebují alespoň nějaký spánek. Stále tak platí, že spánek je nezbytný, ale jeho délka může být různá. Je třeba provést ještě mnoho studií a výzkumů, než vědci zjistí, co vše tuto délku ovlivňuje.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu