Nejvíce přispívají k světovému blahu a prosperitě Švédové, tvrdí zajímavá teorie. | zdroj: youtube.com


Která země dělá nejvíce pro svět? Prý Švédsko, zato Češi...

TÉMATA: země | statistiky | průzkumy

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 06. 2016 | 14:00

Globalizace dnes nabírá extrémních podob, kdy pád jedné banky v USA znamená téměř celosvětovou ekonomickou krizi. Jednotlivé státy i v prostředí silné globalizace a vzájemné propojenosti jednají, jako by byly na planetě Zemi samy. Tvrdí to politický poradce Simon Anholt. Ten dokonce vymyslel a sestavil tzv. Good Country Index, tedy index toho, jak jednotlivé země přispívají k celosvětovému pokroku a blahobytu. Nejlépe dopadlo Švédsko.

Česká republika skončila před Moldávií a za Mauriciem, což rozhodně není moc prestižní umístění. Útěchou nám může být, že naši bratři Slováci se ocitli o dvě příčky za námi. Ovšem před námi je například Bulharsko, Slovinsko, Polsko i Maďarsko. Poslední na 163. místě je Libye, důvody jsou asi jasné. 

Nejlépe si vedeme v oblasti vědy a technologií, kde jsme na třetím místě ze všech hodnocených států. Také ke světové kultuře přispíváme významně ze 13. pozice. Naopak nejbídněji jsme na tom s příspěvkem ke světové prosperitě a rovnosti, kde figurujeme až na 152. místě, tedy úplně na samém chvostu tabulky. Také mír a bezpečnost není něco, co bychom světu ve velké míře přinášeli, takže se nacházíme na 107. místě ze všech hodnocených zemí. V tomto ukazateli si vedou lépe i africké státy Čad nebo Burundi.

Celý žebříček včetně grafů si můžete projít zde  http://goodcountry.org/index/overall-rankings . Video zaznamenává Anholtovu přednášku na předloňské konferenci TED. Je to velmi inspirativní řeč, nenechte si ji ujít, je opatřena českými titulky.

 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 06. 2016 | 14:00

Zavří­t reklamu