válkaČeskoslovenskoobjevy

Krysy zachránily tisíce lidských životů, jsou nejlepšími hledači min

Krysy zachránily tisíce lidských životů, jsou nejlepšími hledači min
Zdroj: boredpanda.com
+ 8 fotek+ 9 fotek

Voják s detektorem min zvládne za 24 operačních hodin prohledat 200 čtverečných metrů země. Cvičená africká krysa to zvládne za dvacet minut. Čtyřnozí hledači min se využívají po celé Africe a zachránili tak bezpočet lidských životů. Navíc údajně „ve službě“ nezemřela ani jedna krysa.

Tomáš Chalupa 5. června 2015

Průměrně 9 lidí denně zemře na následky výbuchu miny. Drtivá většina z nich pochází z Afriky, která je doslova zamořena množstvím min z nejrůznějších válek. Chudé státy jako Súdán nemají prostředky na to, aby platily rozsáhlé odminovací programy. Není divu, že právě v Africe se zrodil nový fenomén – krysy specializované na vyhledávání min.

Jak to krysy dělají? Mají na své straně dvě obrovské výhody. Drtivá většina min je nastavena tak, že na ní musí stát těleso o váze minimálně 5 kg. Jenže pětikilová krysa neexistuje, nejtěžší krysy váží něco kolem 1,5 kg. Výsledkem je, že mohou doslova stát na mině a nestane se nic. Druhou výhodou je jejich vynikající čich, kterým dokáží vycítit výbušninu skrytou pod zemí.

Krysy minohledačky si nežijí špatně. Projdou tréninkem, a pak většinu svého života stráví hledáním min. Jak už bylo řečeno, ztráty nejsou, takže pro ně nejde o životu nebezpečnou práci. Navíc za ní dostávají pamlsky a dobroty. Jakmile jsou příliš staré nebo je přestane práce bavit, jdou do důchodu a jsou dál živeny na krysích farmách.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu