válkaČeskoslovenskoobjevy

Krysa dostala metál za hledání min

Krysa dostala metál za hledání min
Zdroj: profimedia.com

V Kambodži se odehrál neobvyklý ceremoniál. Zlatou medaili zde slavnostně obdržela krysa za to, že hledala úspěšně miny, kterých je tato země bohužel stále plná.

Tomáš Chalupa 23. června 2021

Oceněnou krysou je Magawa, což je příslušnice druhu zvaného krysa obrovská. Byla oceněna zlatou medailí, kterou dostala od organizace People’s Dispensary for Sick Animals (PDSA). V zemi jsou po dlouhých letech válek stále miliony nášlapných min. Každý rok kvůli nim umře několik desítek lidí, a to přes to, že miny jsou už velmi starého data. Zjevně jsou ale stále schopné zabíjet.

Magawa byla vycvičena k hledání min nizozemskou neziskovou organizací APOPO (Anti-Persoonsmijnen Ontmijnende Product Ontwikkeling). Ta má své velitelství v Tanzánii a věnuje se dlouhodobě právě výcviku zvířat pro hledání min. Magawa stejně jako ostatní krysy obrovské se pro tuto práci skvěle hodí. Jsou větší než běžné krysy, ale stále dost lehké na to, aby mohly přejít bezpečně přes nastraženou minu. Výbušné zařízení se zkrátka nespustí. Podařilo se jí takto najít 39 min a 28 jiných výbušných zařízení a prozkoumala 35 akrů půdy. „Magawa je hrdina, která svým výkonem přispěla k záchraně lidských životů,“ řekl při ceremoniálu udílení vyznamenání ředitel organizace PDSA.

Thumbnail # Krysy zachránily tisíce lidských životů, jsou nejlepšími hledači min
Mohlo by Vás zajímat:

Krysy zachránily tisíce lidských životů, jsou nejlepšími hledači min

Obří krysy jsou velmi inteligentní a dají se dobře trénovat. K tomu se ale musí přikročit co nejdříve, tedy už od brzkého mládí. To byl i osud Magawy. Trénované krysy umí najít kov, současně ale poznají, kdy jde o nějaké povalující se kusy šrotu. Když najde skutečnou minu, umí to signalizovat lidem. Právě tato schopnost je u krys obrovských velmi důležitá. Jejich práce je velmi záslužná, protože v Kambodži mají nejvyšší počet amputací na počet obyvatel na světě právě kvůli obrovskému množství nášlapných min. Země nebyla postižena jen válkou v sousedním Vietnamu, která se masivně dotkla i samotné Kambodži (na zemi bylo americkým letectvem svrženo o 50 % více amerických bomb než během druhé světové války na Japonsko), ale také působením Rudých Khmerů. S následky těchto historických událostí se Kambodža vyrovnává dodnes i s přispěním krys, jako je Magawa.

 

Další články

Zavří­t reklamu