válkaČeskoslovenskoobjevy

Kryogenická firma zmrazila hlavu muže, jeho rodina teď chce milion

Kryogenická firma zmrazila hlavu muže, jeho rodina teď chce milion
Zdroj: messagetoeagle.com

Byznys s uchováváním těl nebo částí těl v hluboce zmrazeném stavu, což má vést k jejich opětovnému oživení někdy v budoucnosti, je stále hodně ošemetná věc. Přesvědčila se o tom společnost Alcor Life Extension Foundation. Ta v roce 2015 zmrazila hlavu devadesátiletého Laurence Pilgerama, který zemřel ve svém domě.

Tomáš Chalupa 27. září 2018

Pilgeram byl příznivcem kryogeniky a byl rozhodnut se nechat zmrazit a podepsal v tomto smyslu smlouvu s Alcor Life Extension Foundation. Jenže došlo k nedorozumění. Pilgeram chtěl, aby bylo zmrazeno celé jeho tělo. To je technicky možné, jen je to velmi drahé. Obvyklejší a levnější způsob je zmrazení jen hlavy. Samozřejmě je vysoce spekulativní otázka, zda to vůbec k něčemu bude, ale lidé na prahu smrti mají různé myšlenky a také různě hluboko do kapsy. Pilgeram měl dost peněz na to, aby se nechal zmrazit celý. Jenže lidé z Alcoru zmrazili jen hlavu.

Provedli tedy neuro-separaci, což je jen jiný název pro uřezání hlavy. Tu pak umístili do speciální nádoby, ve které měla být hluboce zmrazená po další desítky nebo stovky let a čekat, až se někdo rozhodne ji oživit a vybavit novým tělem. Pilgeramovi příbuzní teď žalují společnost, protože údajně neoprávněně uřezala jeho hlavu. Podle žaloby bylo ve smlouvě uvedeno, že bude zmrazeno celé tělo bez ohledu na to, jak bude případně poškozené, a naopak se tam vůbec nehovoří o nějaké neuro-separaci. Společnost tedy provedla něco, co vůbec neměla za úkol. Rodina se údajně o tom, jak bylo s jejich nebožtíkem naloženo, dozvěděla teprve ve chvíli, kdy jim byly v bedně doručeny zásilkovou firmou ostatky pana Pilgerama. Ty prošly kremací, které se ovšem rovněž nikdo z příbuzných neúčastnil a navíc k ní nebyl vysloven ani souhlas.

Firma se odmítla ke zveřejněným informacím zatím vyjádřit. Z dokumentů, které dodali její právníci soudu, ale vyplývá, že nebylo medicínsky možné zmrazit celé tělo, protože už nebylo v dobrém stavu, a pracovníci společnosti se k zesnulému dostali poměrně pozdě. To ale podle smlouvy neměl být důvod, zmrazené tělo mělo být v „jakémkoliv stavu“.

Soud v celém bizarním případu bude zasedat v lednu příštího roku, pokud se mezitím obě strany nedohodnou.

Další články

Zavří­t reklamu