válkaČeskoslovenskoobjevy

Krvavý holubí závod na Tchaj-wanu nepřežije 99 procent ptáků

Je to šílený nelegální sport, jaký nemá ve světě obdoby. Lodě odvezou sta tisíce ptáků v klecích stovky kilometrů od pevniny a pak je z klecí vypustí. Domů se dostane jen jedno procento holubů, zbytek utone.

Tomáš Chalupa 14. července 2018

Na Tchaj-wanu jsou těmito holubími závody doslova posedlí, každý rok se jich koná velké množství a je do nich zapojeno ročně půl milionu holubů. Jde o obrovské peníze ze sázek, je to v podstatě jen hazard, co udržuje kola tohoto byznysu v chodu. Jinde mají psí nebo kohoutí zápasy, obyvatelé Tchaj-wanu mají holubí let přes moře.

Poprvé se o těchto závodech začalo hovořit v roce 2014, když se ochranářům přírody podařilo dostat se na některé tyto závody a zdokumentovat je. Viděli na vlastní oči, jak jsou lodě napěchovány klecemi s holuby. Už samotný transport je pro ptáky stresující a traumatizující, ale to není nic proti tomu, co se děje po vypuštění holubů do vzduchu. Zběsile se snaží celé ohromné hejno odletět od lodě svých věznitelů, přičemž mnoho holubů vinou srážky spadne do vody prakticky hned po startu. Další jsou pak vystaveni silným větrům, které nad mořem panují. Holubi pak po stovkách padají vyčerpáním do vody. Délka trati je totiž většinou několik set kilometrů, což holubi bez možnosti někde přistát a odpočinout si, v drtivé většině nezvládnou. Na pevninu se dostává jen jedno procento z nich. A ani ti si svým hrdinským letem život nevybojují. Vyčerpaní holubi jsou totiž po příletu většinou rovněž zabiti.

Závody jsou na Tchaj-wanu nelegální. Policie provedla v roce 2015 rozsáhlou razii proti organizátorům těchto závodů a zabavila počítače a další vybavení v hodnotě 120 milionů dolarů. Obviněno bylo 164 lidí, kteří tyto závody organizovali. Byl mezi nimi i prezident místního holubího klubu. To je přitom organizace, která má holuby chránit.

Média se poté o celou problematiku přestala zajímat, ovšem praxe holubích závodů trvá dále a místa po uvězněných organizátorech už obsadili jiní. I dnes vyplouvají z Tchaj-wanu lodě napěchované holuby, aby je odvezly na jejich poslední let. Jednoho topícího se holuba vyzvedla z moře kanadská bárka a objevila, že měl pod křídly vytetovány čínské znaky. To je charakteristické právě pro závodní holuby, protože ti musí být po příletu identifikováni právě pomocí tetování.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu