válkaČeskoslovenskoobjevy

Krutý osud Zuzany Ondrouchové: Půvabná herečka zemřela velmi mladá

Krutý osud Zuzany Ondrouchové: Půvabná herečka zemřela velmi mladá
Zdroj: csfd.cz
+ 9 fotek+ 10 fotek

Herečka Zuzana Ondrouchová byla známa jako představitelka mladých, temperamentních děvčat a milovnic plných života a optimistického pohledu na svět. Bohužel k ní samé se štěstí obrátilo zády. Onemocněla zrádnou leukémií, které nakonec ve velmi mladém věku podlehla. Její předčasná smrt 3. února 1978 znamenala pro české divadlo i film velkou ztrátu.

Yvonne Pokorná 4. února 2018

Na filmovém plátně se Zuzana Ondrouchová poprvé objevila již ve svých šesti letech, když si zahrála malou roli ve filmu Milana Vošmika Honzíkova cesta (1956). O tři roky později již následovaly větší dětské role, do kterých byla obsazována hlavně kvůli svému přirozenému půvabu. Coby dětská hvězda na sebe nejvíce upozornila v rodinné komedii Táto, sežeň štěně (1964), kde ztvárnila nejstarší dceru Olgu redaktora Hlavsy, kterého hrál Miroslav Horníček.

Ve druhé polovině šedesátých let volně přešla z dětských rolí do postav dospívajících dívek. Mezi takové patřila například postava Radky v kriminálním dramatu Petra Schulhoffa Vrah skrývá tvář (1966). O rok později Ondrouchová dostala svou první a jedinou hlavní roli v poetické komedii Václava Kršky Dívka se třemi velbloudy. Postava šestnáctileté Bobiny Gromové, která nechtěně otěhotní a pokračuje v rodové linii svobodných matek, byla její vůbec největší filmovou úlohou. Skvěle tehdy sekundovala své filmové mámě Slávce Budínové.

Začátek 70. let přinesl Zuzaně Ondrouchové nejen role ve filmech Za ranních červánků nebo Kateřina a její děti a v seriálu Pan Tau, ale postavil ji také před závažné rozhodnutí, zda pokračovat v rodinné tradici a studovat medicínu, nebo se věnovat filmu a divadlu. Prkna, znamenající svět, nakonec zvítězila a po absolutoriu na DAMU v roce 1972 nastoupila Ondrouchová do angažmá ve Východočeském divadle v Pardubicích, odkud po čtyřech letech přešla natrvalo do Divadla Vítězslava Nezvala v Karlových Varech.

Byl jednou jeden dům (1974)

Byl jednou jeden dům (1974)

Také televize jí nabídla příležitosti – vedle pohádkových příběhů se Štěpánkou Haničincovou si mladá herečka „střihla“ menší úlohu Majky Drvotové v dnes již kultovním seriálu Byl jednou jeden dům (1975), kde hrál jejího fanfarónského otce Vladimír Menšík.

V roce 1976 si ještě zahrála ve dvou filmech s válečnou a poválečnou tématikou – Osvobození Prahy a Boty plné vody, provdala se za svého kolegu, herce Petra Svárovského, ale nelítostný osud se naplňoval. V roce 1977 ze zdravotních důvodů musela ukončit své angažmá v divadle.

Její poslední filmovou rolí byla Eva Kroupová, dívka a pozdější manželka Karla Bureše, pilota letů do minulosti, který se při snídani udusil rohlíkem a na jehož místo nastoupil jeho bratr-dvojče Jan (oba hrál P. Kostka) ve sci-fi komedii Jindřicha Poláka Zítra vstanu a opařím se čajem (1977).

3. února 1978 Zuzana Ondrouchová podlehla leukémii, krátce před svými dvacátými osmými narozeninami. Film a divadlo tak přišly o půvabnou tvář i nadějný talent.

Další články

Zavří­t reklamu