válkaČeskoslovenskoobjevy

Krunýř ďábelského brouka vydrží vše, i přejetí autem

Krunýř ďábelského brouka vydrží vše, i přejetí autem
Zdroj: inaturalist.org

Šlápnete na brouka, pak se ozve křupnutí a je bohužel konec. Tak to chodí, ovšem pokud nešlápnete na jistý druh brouka z čeledi Zopherinae, kterým se česky říká poměrně nepoeticky pevní brouci. Oním druhem je Phloeodes diabolicus, který nemá český název, ale latinsky to znamená něco jako ďábelsky pevný brouk.

Tomáš Chalupa 6. května 2021

Jeho krunýř je extrémně pevný a odolný, jde o jednu z nejpevnějších přírodních látek na světě. Díky ní je brouk velmi odolný například proti pozření predátory. Jsou známy případy, kdy přežil nejen to, že na něj šlápl dospělý člověk, ale přečkal dokonce i přejetí autem. „Neumí létat, takže jeho tělesná konstrukce je jiná než u létavých brouků. Je postaven spíše jako chodící tank,“ popisuje brouka entomolog David Kisailus z univerzity v Kalifornii.

Brouk není ani rychlý, ani nelétá, takže evoluce musela přijít s něčím, co mu umožní přežít. Tou zbraní je extrémně tvrdý a pevný krunýř, který mu poskytuje skvělou ochranu. „Před tímhle krunýřem to každý predátor vzdá,“ dodává Ksiailus. Není to přitom žádný obr, má jen něco kolem jednoho centimetru na délku. Svůj život tráví na amerických pouštích, kde se plazí pod kameny a kmeny uschlých stromů. Přežívat v takovém prostředí, to chce pořádně tvrdého chlápka a to přesně Phloeodes diabolicus je.

Thumbnail # Let ptáků a hmyzu, jak jste ho ještě neviděli
Mohlo by Vás zajímat:

Let ptáků a hmyzu, jak jste ho ještě neviděli

Vědci přistoupili k experimentu, aby zjistili, kolik toho tento brouk vydrží. Na běžného brouka vyvinete tlak o síle 68 newtonů a je po něm. Phloeodes diabolicus vydrží působení síly 149 newtonů, což odpovídá 39 000 násobku jeho váhy. Nic podobného živočišná říše nezná, je to jako kdyby si na člověka lehlo dalších 39 000 stejně vážících lidí.

Kouzlo tkví v krovkách. Brouci, kteří létají, mají krovky rozdělené a lehké, aby je mohli používat za letu. Krovky tohoto brouka jsou srostlé a spojené a mají jediný účel – chránit.

Thumbnail # Zabijácký brouk používá těla obětí jako kamufláž
Mohlo by Vás zajímat:

Zabijácký brouk používá těla obětí jako kamufláž

Základním stavebním kamenem jeho brnění je chitin, což je ale obvyklé i u ostatních brouků. Rozdíl je v proteinu, kterého má v krovkách o 10 procent více než běžní brouci. Podstatné je spojení jeho krovek v oblasti sutury neboli švu. Ten tvoří cosi jako puzzle, kdy do sebe složitě zapadají různé části lamel a malých hrotů. Pevnost takového sofistikovaného spojení je dechberoucí. Navíc se celý krunýř pod tlakem chová jinak, než bychom čekali. Měl by jednoduše uprostřed prasknout a rozpadnout se. Místo toho vědci sledují, že dochází k procesu delaminace, což je specifický způsob selhání materiálu, při kterém se láme do vrstev, a nikoliv v základním řezu.  Můžeme si to představit jako dřevěný sloup, který někdo nahoře zatíží. Sloup se nezlomí v půlce a nespadne, ale v místě největšího tlaku se začne drolit a jednotlivé části začnou zapadat hlouběji do sebe. To se ale nestane s běžným sloupem, ale jen se speciálně upraveným a nařezaným sloupem.

Přesně tak funguje krunýř tohoto brouka, který ani v největším tlaku zcela nepraskne, ale jen se stále více drolí do sebe. Krovky vyztužené mikroskopickými vlákny zvanými mikrotrichie odolají tak i těmto extrémním tlakům. Na podobné bázi pracují inženýři s materiály, jako jsou například letadla. Z říše přírody se tak máme stále co učit.

Další články

Zavří­t reklamu