válkaČeskoslovenskoobjevy

Krokodýli na konci války sežrali stovky Japonců, je z toho dodnes smutný rekord

Krokodýli na konci války sežrali stovky Japonců, je z toho dodnes smutný rekord
Zdroj: allthatisinteresting.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Na barmském ostrově Ramree se na konci války nacházela početná japonská posádka, která ale musel ostrov bránit před invazí Britů. Pak došlo k nejděsivějšímu a nejkrvavějšímu útoku krokodýlů na lidi v dějinách, a stovky Japonců jednoduše zmizely.

Tomáš Chalupa 24. září 2019

Přestavte si situaci, že jste ve skupině vojáků totálně obklíčené nepřáteli. Nedaleko je druhá skupina, od které vás ale oddělují bažiny plné krokodýlů. Jsou jen dvě možnosti, nechat se zabít či zajmout nebo se pokusit dostat do relativního bezpečí ke druhé skupině.

Bitva mezi britskými mariňáky a japonskými obránci ostrova zuřila celých šest týdnů. Na konci už byly japonské síly zdecimovány a zahnány na útěk. Britům se podařilo japonské síly rozdělit a obklíčit. Poté Britové poslali k menší skupině parlamentáře, aby nabídl Japoncům možnost se vzdát. Jejich situace byla beznadějná. Jenže Japonci jsou známí tím, že se nehodlají nikdy vzdát, a tak tomu bylo i tentokrát. Raději zvolili ústup přes krokodýly zamořené bažiny.

Japonci postupovali velmi pomalu, protože husté mangrovové porosty a bahno ani nic jiného neumožňovaly. Britové vše monitorovali zpovzdálí na kraji bažiny. Mořští krokodýli jsou největší a nejnebezpečnější druh těchto plazů a přesně ti byli doma v bažinách ostrova Ramree. Než však přišli ke slovu, Japonci padali k zemi vyčerpáním, dehydratací a vlivem nemocí. Moskyti, hadi, jedovatí pavouci, ti všichni napadali znavené Japonce a jejich pochod učinili ještě více trýznivým. V noci útočili krokodýli, protože jsou to noční tvorové.

To, co se dělo potom, byla čirá hrůza. Krokodýli byli zdaleka přilákáni pachem krve a hlukem postupujících vojáků. Shromáždili se pod vodou kolem nich, nad hladinu hleděly jen jejich malé oči. A pak začali napadat Japonce. Ti pálili do tmy z pušek, ale to nemělo žádný vliv na to, co se pak dělo. Byla to pekelná kakofonie šíleného řevu, doprovázená klapáním čelistí a cákáním vody. Vše se odehrávalo ve tmě a v chaosu. Z tisíce vojáků, kteří vstoupili do bažin, se jich na druhou stranu dostalo jen 420. V Guinnessově knize rekordů se tato událost označuje za nejsmrtelnější útok krokodýlů v dějinách. O přesném počtu vojáků sežraných krokodýly se spekuluje, jisté ale je, že nápad vstoupit do bažin, byl mimořádně nešťastný.

Další články

Zavří­t reklamu