válkaČeskoslovenskoobjevy

Krok za krokem: Jak vznikala maska Nicholsonova Jokera

Krok za krokem: Jak vznikala maska Nicholsonova Jokera
Zdroj: vintage-everyday.com
+ 8 fotek+ 9 fotek

V roce 1989 vstoupil do kin Batman Tima Burtona. Roli proradného Jokera v něm ztvárnil Jack Nicholson. Podívejte se, jak vznikala jeho legendární maska.

Simona Knotkova 20. května 2020

Maska jednoho z největších záporáků DC Universe vzešla z dílny Nicka Dudmana. Britský filmový maskér chtěl po studiu vysoké školy zakotvit před kamerou, ale nakonec našel své místo v maskérně. Řemeslu se učil přímo u maskérského mistra Stuarta Freeborna, který vytvořil masku Yody. Dudman sám se proslavil zejména maskami v Harry Potterovi, které mu vynesly několik prestižních cen. Ještě předtím, v roce 1989, ale pracoval s Timem Burtonem na Batmanovi. Jeho úkolem bylo vytvořit masku Jokera pro herce Jacka Nicholsona.

„Kromě komiksu se nedalo na nic jiného odkazovat. Instrukce byly jasné – make-up musel být hotový do dvou hodin. Nic delšího by nefungovalo. Jo, a taky mi to musel odsouhlasit Jack. Podle jeho fotografií jsem vytvořil pět odlišných masek, od jemně se smějících až po ty extrémní, a ukázal jsem je Jackovi. Naštěstí si vybral zrovna tu masku, ve kterou jsem doufal,“ prozradil maskér o několik let později v rozhovoru.

Protože byl herec alergický na lepidlo, kterým se běžně lepily masky, Dudman musel použít alternativu. Jinak se ale dle jeho slov jednalo o vcelku snadnou práci. „Nebyly s tím žádné potíže. Kvůli Jackově alergii na klasické lepidlo, které obsahovalo pryskyřici, jsem používal silikonové lepidlo. Nejtěžší částí bylo najít bílou barvu, která šla dohromady s tmavým prostředím, vedle chlápka v černém obleku. To vyžadovalo několik testů.“

I když je umělecké maskérství dnes trochu jinde, podle tvůrce je jeho jádro stále stejné. „Musíte se přizpůsobit, díváte se na zkoušky, vidíte výsledek. Pokud děláte svou práci co nejlíp, na médiu by nemělo záležet, pokud víte, co přesně se po vás chce. Techniky se možná změnily, ale chtějí se po vás pořád ty stejné základní dovednosti. Umíte tvarovat? Umíte malovat? Dokážete vyrobit formu? Už mám za sebou spoustu různých triků, ale práce opravdu pořád zůstává stejná. Musíte se sami sebe ptát: Vypadá to skutečně?“

Jak pod rukama Nicka Dudmana vznikala maska Nicholsonova Jokera, se podívejte v naší galerii.

Další články

Zavří­t reklamu