válkaČeskoslovenskoobjevy

Krišnova máslová koule po staletí vzdoruje fyzikálním zákonům

Krišnova máslová koule po staletí vzdoruje fyzikálním zákonům
Zdroj: blog.daum.net
+ 5 fotek+ 6 fotek

Jedním z nepochopitelných úkazů na světě je gigantický kámen nazývaný Krišnova máslová koule, který se nachází ve starobylém indickém městě Mamallapuramu. Je téměř kulatý, na šířku měří pět metrů a váží přes 250 tun. To, co však tento kámen dělá pozoruhodným, nejsou ani tak jeho rozměry, jako spíše pozice. Více než 1500 let totiž „balancuje“ na šikmé, kluzké ploše na skále a nic s ním nepohne. Ani stádo slonů. V návštěvnících tak vzbuzuje mnoho otázek.

tyrion 17. dubna 2021

Přírodní geologický fenomén?

Mnoho lidí si myslí, že tento kámen vytvořila příroda, jenže někteří teoretikové poukazují na to, že tak velká koule nemohla vzniknout prostým působením přírodních sil, jako větru, proudící vody, ledu, sněhu, pohyblivých zvětralin a jiných látek, které způsobují erozi. V jeho okolí žádné podobné kameny nejsou a povrch kopce je hladký. Pokud však připustíme fakt, že kámen nevznikl přírodním procesem, jak se na kopci vlastně ocitl? I v dnešní době by bylo obtížné vytáhnout 250 tun těžký kolos nahoru do kopce. Takový úkol by si jistě vyžádal použití těžké techniky, například jeřábů. Jak by pak něco takového dokázali lidé žijící před 1200 lety?

Krišnova máslová koule

Krišnova máslová koule

Jak to že se neskutálel?

Další záhadou je, jak kámen na kopci vlastně stojí. Na hladkou skálu dosedá jen malou částí své plochy. Dokonce i laikovi je jasné, že k tomu, aby se takto těžký kámen na dlouhou dobu udržel na svém místě, potřebuje mít dostatečně širokou základnu. Tady ovšem 250 tun kamene stojí na pouhých 120 centimetrech plochy. Navíc nikoli na rovině, ale na hladkém svahu, v náklonu 45 stupňů! Přesto drží, jako by byl ke skále přikován.

Krišnova máslová koule

Krišnova máslová koule

Proč s ním nejde pohnout?

To, že balvan na okolí působí, jako by balancoval na samé hraně, vyvolávalo v dřívějších dobách v lidech obavy. V roce 1908 tak guvernér Madrasu baron Arthur Lawley usoudil, že kámen je příliš nebezpečný a mohl by sklouznout dolů, zranit lidi a poškodit domy stojící poblíž. Nařídil proto balvan z místa odstranit. Sedm slonů bylo zapřaženo, aby kámen odtlačili, ale ten se nepohnul ani o píď! Guvernér to nakonec vzdal.

Krišnova máslová koule

Krišnova máslová koule

Kdo kámen vytáhl na kopec?

Podle starobylých mýtů se pokoušel kámen přemístit už král Narasimhavarman z dynastie Pallava, který v jižní Indii vládl v letech 630 až 668. Považoval ho totiž za kámen z nebes a zakázal proto sochařům, aby do něj cokoli ryli. To tedy znamená, že kámen zde stál přinejmenším od 7. století. Dnes se mu přezdívá Krišnova máslová koule podle báje o Krišnovi, jenž jako malé dítě tak miloval máslo, že jej často chodil tajně ujídat své matce z máselnice. Tento název však není původní. Používat se začal až od roku 1969, kdy jej takto pojmenoval jeden turistický průvodce, jenž měl za úkol představit sochy v Mamallapuramu tehdejší indické premiérce Indiře Gándhíové. Původní název kamene však byl Vaan Irai Kal, což v místní tamilštině znamenalo Kámen nebeského boha. Věřili snad tehdejší lidé, že bůh skrze tento kámen demonstroval svoji sílu? Nebo že ho tady umístili obři či návštěvníci z vesmíru, kteří používali nějaké pokročilé technologie?

Krišnova máslová koule

Krišnova máslová koule

Jak vysoko vlastrně stál?

Kopec, na kterém „máslová koule“ stojí, je vysoký jen asi 91 metrů, dřív však býval mnohem větší. Je to dáno tím, že pevnina se tu stále zvedá, jak ji zanáší písek z nedalekého moře. Místní tvrdí, že kamennou klouzačku pro děti, která byla ještě před deseti lety dlouhá 46 metrů, již téměř celou pohřbila okolní půda. Dnes z ní zbylo ani ne 15 metrů a tento proces dál pokračuje. Zdejší kameny a kopce se propadají do země tempem okolo tří centimetrů ročně. Teď si představte, jak asi mohl být kopec vysoký před 1200 lety! O to víc pak udiví, jak se do takové výšky mohl dostat.

Ať už okolnosti vzniku kamene byly jakékoliv, je dnes místní raritou a turistickou senzací, u které se návštěvníci velmi rádi fotí. Jisté je, že si pod něj můžete bez obav sednout do stínu. Určitě vás nezavalí!

Související články

Další články

Zavří­t reklamu