Ponižování, svlékání a bití Židovek na ulici bylo součástí vražedného procesu na Ukrajině

Ponižování, svlékání a bití Židovek na ulici bylo součástí vražedného procesu na Ukrajině | zdroj: dailymail.co.uk


Krev prýštila ze země a hroby se hýbaly: děsivé fotky masakrů Židů na Ukrajině

TÉMATA: druhá světová válka | židé | koncentrační tábory | holokaust | ukrajina

user-avatar

Tomáš Chalupa

25. 08. 2015 | 07:07

Holokaust a vraždění Židů mělo na Ukrajině zcela zvrácenou a nechutnou podobu, která se vymykala všemu, co se za války dělo. Ženy byly svlékány, bity rozlíceným davem na ulici, lidé byli stříleni, masakrováni a ponižováni. Mrtvých bylo 1,6 milionu.

Donutili je vykopat jámy, pak se svléknout do naha a nakonec je skosila dávka ze samopalu nebo výstřel z pistole. Nikdo neřešil, jestli jsou všichni skutečně mrtví. Pak se na díry jen naházela hlína. Hlína na hrobech se často ještě pohybovala a nadouvala, jak se pod ní hýbala stále živá těla. Takhle ovšem dopadli při ukrajinských masakrech ti šťastnější. Zejména ženy čekalo naprosté peklo na zemi.

Organizovaly se veřejné hony na Židy. Nacisté, ale i ukrajinští kolaboranti mlátili a svlékali ženy přímo na ulicích, kopali do starců, neušetřili ani děti. Jedna židovka utekla z ghetta ve městě Rava Raska na trh, aby koupila máslo. Viděl ji nacistický oficír a nařídil svléknout, potřít máslem a pak ubít holemi k smrti. Našlo se dost ochotných občanů, kteří to rádi udělali. Jiné židovce nacista sebral dvouleté dítě a před jejími zraky ho opakovaně hodil hlavou proti zdi. Dítě zemřelo v tratolišti krve. Němci zabíjeli jen tak, pro zábavu, ze vzteku, v opilosti nebo z nudy. Lvovský pogrom, který patřil k nejhorším, byl gejzírem vražedného násilí, který stál život 4000 Židů.

Na masové hroby plné lidí Němci naváželi chlór, aby zabránili šíření puchu z mrtvých těl, ale podle svědků to vůbec nepomohlo. Krajina kolem masových hrobů páchla smrtí. V obci Rava Raska bylo zavražděno a pohřbeno na 32 000 lidí. Malá obec se stala jedním z center smrti. Němci sem dokonce poslali najaté dělníky z Německa, aby se postarali o masové hroby.  

Pro Ukrajinu je těžké si přiznat, že vražedného šílenství se účastnilo mnoho spořádaných občanů. Ukrajinci vítali Němce jako své osvoboditele od stalinistického útlaku. V zemi bylo mnoho sympatizantů nacistů, kteří sdíleli jejich nenávist k Židům. Veřejné ponižování a vraždění nabývalo na Ukrajině extrémních rozměrů. Iniciátory všeho byli nacisté, ale měli mnoho přisluhovačů. To se ovšem dnes na Ukrajině, která má svých problémů hodně, špatně poslouchá. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

25. 08. 2015 | 07:07

Zavří­t reklamu