Příběhy o Ježíšovi Kristovi jsou vymyšlené a ospravedlňují otroctví a chudobu. Takový názor zastává dlouhodobý kritik křesťanství Joseph Atwill.
„Křesťanství se možná považuje za náboženství, ale ve skutečnosti bylo vynalezeno a využíváno jako systém kontroly mysli. Jeho cílem bylo vyprodukovat otroky, kteří by věřili, že o jejich otroctví rozhodl Bůh,“ míní jeden z nejhlasitějších kritiků biblických příběhů o Ježíši Kristovi Joseph Atwill, autor knihy Caesar’s Messiah (2005). Nový zákon ve svém textu označuje za pouhou válečnou propagandu Římanů z doby, kdy sílil vliv židovských militantních organizací na území Palestiny.

Byl Ježíš skutečně přibitý ke kříži? Možná se jedná jenom o mýtus
„Římané se domnívali, že aby zastavili šíření aktivit zanícených židovských misionářů, museli vytvořit konkurenční systém víry. Právě tehdy vznikl příběh o mírumilovném mesiášovi. Namísto toho, aby tento příběh inspiroval druhé k válčení, vyzýval je k pacifismu a povzbuzoval Židy, aby se dál obraceli k císařovi a platili daně Římu. I když křesťanství může některým lidem poskytovat útěchu, stejně tak dokáže být zničující a utlačovatelské jako zákeřná forma kontroly mysli, která vede k zaslepenému přijímání nevolnictví, chudoby a válek napříč historií až do dnešních dnů. Zejména ve Spojených státech dnes vytváří podporu pro konflikt na Středním východě.“
Podle Atwilla je Ježíš Kristus jediný fiktivní hrdina z literatury, jehož celý životní příběh lze vystopovat v jiných zdrojích. Nejvíce paralel vidí mezi Novým zákonem a dílem židovského učence Josepha Flavia Židovská válka, popisující židovské povstání proti Římu.

Návrat Ježíše Krista? Bývalý ruský policista tvrdí, že je poslední inkarnací Syna božího
„Zdá se, že mnoha vědcům uniká, že sled událostí a místa Ježíšova duchovního úřadu se víceméně shodují se sledem událostí a místy vojenského tažení císaře Tita Flavia tak, jak je popsal Josephus. Toto je jasný důkaz záměrně vytvořeného vzorce. Biografie Ježíše je ve skutečnosti vykonstruovaná od začátku až do konce z dřívějších příběhů, ale zejména z biografie římského císaře,“ poznamenává Atwill.