válkaČeskoslovenskoobjevy

Kremelské hvězdy září nad Moskvou více než 80 let. Nahradí je opět dvojhlaví orli?

Kremelské hvězdy září nad Moskvou více než 80 let. Nahradí je opět dvojhlaví orli?
Zdroj: rbth.com
+ 7 fotek+ 8 fotek

Mnoho se událo za posledních osm dekád, ale rudé hvězdy na kremelských věžích přečkaly až do dnešních dní. Jsou symbolem minulé éry a připomínkou komunistické minulosti. I téměř třicet let po rozpadu Sovětského svazu dál září nad Moskvou, ale ruská pravoslavná církev usiluje o jejich demontáž.

Yvonne Pokorná 25. června 2018

Rudé hvězdy byly na věžích Kremlu instalovány kupodivu až v roce 1937, tedy dvacet let po bolševické revoluci. Do té doby shlíželi na Moskvu dvojhlaví orli, kteří symbolizovali ruské samoděržaví.

Vladimír Iljič Lenin hovořil o nutnosti je odstranit, ale z různých, hlavně ekonomických důvodů se to odkládalo, takže se vůdce bolševické revoluce tohoto aktu ani nedožil. Odstranění orlů z věží nebyl nikterak lehký úkol. Bylo k tomu zapotřebí speciálně navržených jeřábů, které se umístily na horní patra věží. Trvalo pak dva týdny, než se sochy orlů sundaly dolů. Všechny pak byly roztaveny v pecích.

Výměna symbolů na kremelských věžích

Výměna symbolů na kremelských věžích

Místo nich byly na vrchol věží vyzdviženy pěticípé rudé hvězdy. Ty se staly hlavním symbolem proletářského Ruska krátce poté, co se komunisté chopili moci. Rudá byla barvou revoluce a pět cípů symbolizovalo proletariát pěti kontinentů. Tento symbol údajně prosazoval Lev Trockij, marxistický teoretik židovského původu. Pravděpodobně vycházel z toho, že pentagram je prastarým magickým a ochranným znamením. Symbolem nového státu se přitom klidně mohla stát svastika, jejíž kult byl v Rusku na počátku 20. století poměrně silný. Je vyobrazena na zápisnících Alexandra Kerenského, předsedy ruské prozatímní vlády z roku 1917, nebo na stěně Ipaťjevova domu, kde byl zavražděn s celou rodinou poslední ruský car Mikuláš II. Téměř jednomyslně se však bolševici rozhodli pro pěticípou hvězdu a ta, jak ukázala historie 20. století, měla větší moc než hákový kříž.

Instalace hvězdy

Instalace hvězdy

První kremelské hvězdy byly vyrobeny z červené mědi a nerezavějící oceli. Doprostřed každé hvězdy byl umístěn další komunistický symbol – kladivo a srp, pozlacený a posázený polodrahokamy. Celkem bylo použito 7000 polodrahokamů (ametyst, topas, alexandrit, křišťál, akvamarín) o hmotnosti od 20 do 200 karátů. Špína, prach a saze v moskevském ovzduší však brzy způsobily, že kremelské hvězdy ztrácely svůj lesk. Byly poté osázeny rubíny, které tam zůstaly dodnes. Aby bylo možné vidět hvězdy ze všech stran, bylo k nim přidáno ložisko, díky kterému rotují.

Hvězdy dnes skutečně září. Do každé z nich byly totiž instalovány speciálně navržené žárovky s dvojitými vlákny tak, aby když jedno praskne, dál svítily. Hvězdy se navíc každých pět let umývají, jednou za měsíc se provádí jejich preventivní údržba a jednou za osm let se řádně zkontrolují.

Čištění hvězdy

Čištění hvězdy

Za více než 80 let své existence kremelské hvězdy zhasly jen dvakrát. Poprvé se tak stalo za druhé světové války, aby se německým letadlům zabránilo v detekci Kremlu. Podruhé o vypnutí vnitřního osvětlení hvězd požádal ruský režisér Nikita Michalkov, když v roce 1998 v Kremlu natáčel scénu z filmu Lazebník sibiřský, jehož děj se odehrával na přelomu 19. a 20. století.

Kremelské hvězdy patří mezi pár sovětských symbolů, které nezmizely s rozpadem SSSR. Jejich další osud však zůstává předmětem diskusí, neboť někteří Rusové včetně představitelů ortodoxní církve si přejí na věže Kremlu vrátit zpět orly. Jiní jim ovšem oponují a tvrdí, že hvězdy jsou již nepostradatelnou součástí ruského dědictví. Jak to vše nakonec dopadne, ukáže čas.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu