válkaČeskoslovenskoobjevy

Krátké, nebo dlouhé vlasy? Jejich délka možná ovlivňuje vaše smysly

Krátké, nebo dlouhé vlasy? Jejich délka možná ovlivňuje vaše smysly
Zdroj: ancient-origins.net

Vlasy a jejich úprava patřily odedávna k výrazovému prostředku určitých kultur. A možná není náhoda, že některá společenství si obzvláště zakládala na dlouhých vlasech. Podle několika teorií delší vlasy totiž posilují funkce našich smyslů včetně intuice.

Simona Knotkova 29. března 2016

Možná znáte biblický příběh o Samsonovi. Ještě než se narodil, bylo jeho matce předpovězeno, že bude velkým izraelským hrdinou. Ve svém životě se ale musí zříct konzumace nečistého masa a alkoholu. A také si nesmí stříhat vlasy. Mnozí se později pokoušeli zjistit, v čem vězí jeho velká síla, ale neuspěli. Později se Samson zamiloval do ženy Dalily. Byla z národu Pelištejců, v jehož područí Izrael v té době byl. Pelištejská knížata Dalilu podplatila, aby zjistila, jak je možné Samsona porazit. Žena se ho vyptávala tak dlouho, až jí po několika zlomyslných lžích konečně řekl pravdu. Když šel spát, Dalila mu vlasy oholila. Ráno byla všechno jeho síla pryč a on byl polapen Pelištejci do otroctví.

Francesco Hayez - Samson a lev

Francesco Hayez – Samson a lev

Jistě, je to jenom biblický, dost možná vymyšlený příběh, myslíte si asi. O síle ukryté ve vlasech mluví ale třeba i zpráva z oregonského Ústavu pro válečné veterány. Zde vypozorovali zvláštní, až skoro nadpřirozené schopnosti u mužů, kteří během bojů kódovali zprávy a hlášení. Jednalo se o rodilé Američany, kteří se dorozumívali právě svou původní, pro protivníky nesrozumitelnou řečí. Posíláni byli mnohdy na ty nejtěžší operace a jejich výsledky byly perfektní. Vedle běžných vojáků měli ale ještě jednu zvláštnost – odmítali si stejně jako oni stříhat vlasy. Kdyby to udělali, prý by svůj šestý smysl ztratili. Armáda speciálně testovala rodilé Američany bez vlasů a rodilé Američany s vlasy. Kdo vykazoval lepší výsledky? Druhá skupina jednoznačně převyšovala tu první.

Kódovači s americkou armádou.

Kódovači s americkou armádou.

Je tedy skutečně možné, že vlasy posilují naše smysly? Jedná se o rozšíření nervové soustavy? Působí snad na podobném principu jako hmatové vousy u kočky, které jí pomáhají dobře se orientovat a bystří její vjemy? Proti podobným teoriím někteří skeptici namítají, že vlasy jsou v podstatě mrtvé buňky a nemůžou tedy přenášet žádné informace zvenčí. Na stranu druhou, dlouhé vlasy jako šestý smysl by konečně mohly být vysvětlením pro onu tajemnou ženskou intuici.

Další články

Zavří­t reklamu