Zahrada v kráteru po bombě vedle Westminsterské katedrály

Zahrada v kráteru po bombě vedle Westminsterské katedrály | zdroj: amusingplanet.com


Kráterová zahrada v Londýně aneb jak využít nepřátelské bombardování

TÉMATA: zahrady | velká británie | druhá světová válka

user-avatar

Tomáš Chalupa

23. 04. 2020 | 11:00

20. září roku 1940 německý bombardér shodil bombu na Londýn. Cílem byla slavná Werminsterská katedrála, ale bombometčík udělal chybu ve výpočtu a bomba dopadla vedle katedrály na náměstí v sousedství Morphet Terrace. Výbuch bomby zanechal v zemi velký kráter.

Kráter zůstal v zemi až do dalšího jara, kdy se správce katedrály pan Hayes rozhodl, že by jej mohl využít jako zahradu. Za války byl nedostatek potravin a mnoho rodin se pustilo do pěstování plodin na malých zahrádkách, kterým se začalo říkat Zahrádky vítězství (Victory Gardens). Obliba těchto zahrad byla velká, lidé jimi zaplňovali nejrůznější volné prostory jako golfová hřiště nebo pásy podél železnic. Lidé tím přispívali k soběstačnosti svých rodin a celkově zvyšovali svůj pocit, že mají svůj osud alespoň částečně ve svých rukou.

Hayes se nechal inspirovat jedním Lodnýňanem z Bayswater, který z kráteru po bombě udělal zahradu. Do stejného podniku se pustil také. Jeho zahrada existovala po celou druhou světovou válku a pěstovala se v ní hlavně zelenina.

Krátery po bombách se využívaly kreativně také za války ve Vietnamu. Vietnamci používali krátery po amerických bombách, do kterých napršela voda, jako rybníčky s rybami, které jim sloužily za potravu.

user-avatar

Tomáš Chalupa

23. 04. 2020 | 11:00

Zavří­t reklamu