válkaČeskoslovenskoobjevy

Brána do pekel: Kráter v poušti Karakum hoří už více než 40 let

Brána do pekel: Kráter v poušti Karakum hoří už více než 40 let
Zdroj: deidresorensen.com

Brána do pekla – tak byl pojmenován kráter na území Turkmenistánu, ve kterém od roku 1971 hoří unikající plyn. Jde o unikátní úkaz, který nikde jinde na světě nenajdete. Původ kráteru jen navíc zahalen rouškou tajemství.

Jan Kyzlink 28. prosince 2014

Jen si to představte: uprostřed rozlehlé, pusté pouště, kde není takřka nic, najednou hoří obrovská jáma. Když ji poprvé spatříte, máte pocit, jako by šlo o výjev z nějakého sci-fi filmu. Obrovský, spalující žár sálá z hlubin země a vítr žene pokroucený horký vzduch přímo proti vám, až si musíte zakrýt tváře, jak vás to pálí. Říkáte si, k čertu, kde se tahle jáma tady vzala?

Podle nejrozšířenější teorie je výsledkem lidské činnosti, konkrétně dílem sovětských geologů, kteří zde v roce 1971 prováděli průzkum ložiska zemního plynu. Během vrtání prý narazili na podzemní jeskyni, do níž se následně propadl strop. Tím vznikl kráter o průměru 60 metrů a hloubce kolem 20 metrů. Došlo přitom k proražení izolačních vrstev horniny, což zapříčinilo, že plyn začal unikat na zemský povrch. Aby zamezili jeho šíření do okolí, rozhodli se sovětští geologové unikající plyn zapálit. Domnívali se, že ložisko zemního plynu brzy vyhoří, jenže ono hoří už nepřetržitě 43 let! Díky tomuto unikátu se lokalita poblíž oázy Darvaza stala turistickou destinací návštěvníků Turkmenistánu – státu, jenž vlastní čtvrté největší zásoby zemního plynu na světě.

Loni se do kráteru jako první spustil kanadský badatel George Kouounis, aby z jeho dna odebral vzorky půdy a zjistil, zda může existovat život v tak extrémním prostředí. Kupodivu měl štěstí a objevil na dně kráteru několik málo bakterií, které si tam spokojeně lebedily ve vysokých teplotách. Na celé věci je zvláštní, že se v okolí kráteru nic takového nevyskytovalo. „Mimo sluneční soustavu existují planety, které mají podmínky podobné těm uvnitř kráteru, takže jeho průzkum nám může pomoci rozšířit počet míst, kde můžeme s jistotou začít hledat život,“ vysvětlil význam svého objevu Kouounis.

Jeho tým se během své mise zajímal také o původ kráteru a od místních se dozvěděl poněkud jinou verzi, než je ta, která koluje po internetu. „Doslechl jsem se od turkmenských geologů, kteří tu po desetiletí žijí, že ke kolapsu tu došlo už v 60. letech, ale zapálilo se to až někdy po roce 1980,“ sdělil Kouounis. Bohužel se o incidentu nedochovaly naprosto žádné záznamy. Nikdo tak nemůže doložit, co se tu přesně odehrálo. Brána do pekla tak stále zůstává záhadou a předmětem spekulací. Kdy dohoří, se také neví, ačkoliv už v roce 2010 nařídil prezident Turkmenistánu únik plynu nějakým způsobem uzavřít.

Další články

Zavří­t reklamu