válkaČeskoslovenskoobjevy

Krásné časy v barvách: takto se žilo v Berlíně, než Německo v roce 1914 vyvolalo válku

Jinak než slovem krásná se nedá nazvat doba na přelomu 19. a 20. století, kdy prudký rozvoj vědy, techniky a průmyslu přinášel lidstvu víru v lepší budoucnost. Zvláště Německo, které zaznamenalo nejprudší hospodářský růst a kulturní rozvoj z celé Evropy, si tehdy silně věřilo a opájelo se svými úspěchy.

Ivanhoe 28. června 2015

Jak vidíme na unikátních dobových záběrech z počátku 20. století, Berlín byl krásným, výstavním městem, plným radostného ruchu a shonu. Ulice lemované obchůdky a domy se zdobnou fasádou se hemží usměvavými lidmi v krásném, elegantním oblečení – dámami v dlouhých šatech s klobouky, pány ve smokinzích s buřinkami na hlavě. Kolem projíždějí otevřené tramvaje a první nablýskané automobily. Děti si hrají a dovádí v parcích, muži v hloučcích popíjejí pivo. Zástupy lidí s ovacemi zdraví císaře a s vlasteneckou pýchou sledují vojenské přehlídky. Řeklo by se dokonalá idylka – do chvíle, než ji naruší řízný krok pochodujících vojáků. Odcházejí do války. „Sedmi kulemi v Sarajevu“ belle epoque definitivně končí.

Berlín na počátku 20. století

Berlín na počátku 20. století

Čtyř a půl minutové video vzniklo kompilací několika kratších dobových záběrů. Lidé na nich působí nesmírně živě a reálně, až máme pocit, jako by to celé bylo natáčeno zrovna předevčírem. Nikdo z nich však už dnes nežije. Tenkrát sotva mohli tušit, co je všechno čeká – dvě strašlivé světové války, poválečná bída a chaos, velká ekonomická krize, holokaust, studená válka, Berlínská zeď…. Na rozdíl od nich my to ale víme, a tak si můžeme s jistým odstupem uvědomit, jak křehký je mír – a jak křehký a pomíjivý je celý lidský život. .

Související články

Další články

Zavří­t reklamu