Kyra Petrovskaya byla velmi krásná žena, slušelo jí to i v uniformě.

Kyra Petrovskaya byla velmi krásná žena, slušelo jí to i v uniformě. | zdroj: rarehistoricalphotos.com


Krásná sniperka Kyra Petrovskaya prožila většinu života v Americe

TÉMATA: sovětský svaz | rusko | sniperky | druhá světová válka

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 03. 2020 | 12:00

Kyra Petrovskaya se narodila v roce 1918 na Krymu. Otec byl vyznamenaný letec ruského letectva, ale protože bojoval na straně bělogvardějců, skončil na popravišti. To bylo Kyře sedm měsíců. Matka se nikdy znovu nevdala, a tak žili v chudobě v Leningradu. Její hvězda ale měla brzy vyjít hodně vysoko.

Kyra byla nesmírně talentovaná, a tak od mládí vystupovala v leningradském Divadle baletu a opery. Studovala hudbu na konzervatoři a byla podle všeho předurčena k dráze umělkyně. Jenže prošla také střeleckým výcvikem. Když na Sovětský svaz zaútočili Němci, ještě stále chodila do školy.

Do armády byla znovu zařazena jako sniperka v hodnosti poručíka. „Nejtěžší bylo poprvé stisknout spoušť a ukončit něčí život, ale věděla jsem, že pokud by byl můj otec naživu, byl by první mezi obránci,“ vzpomínala později Petrovskaya.

Kolik Němců Petrovskaya zabila za dobu své služby, není přesně známo. Byla dvakrát zraněna. Po prvním zranění se vrátila na frontu, po druhém už ji tam nadřízení nepustili. Stala se tak zdravotní sestrou v polní nemocnici v Leningradu. Starala se nejen o zraněné, ale také o jednoho sirotka, o kterém dokonce napsala knihu. Byla vyznamenána řádem Rudé hvězdy a získala ještě dvě další medaile.

Po válce zůstala v Moskvě, která bylo tou dobou centrem mnoha mezinárodních aktivit. Mluvila několika cizími jazyky a stýkala se s vlivnými lidmi. Mezi nimi byl i americký diplomat, za kterého se provdala a odjela s ním do Spojených států.

Manžel koupil farmu v Pensylvánii, přestože ani jeden o farmaření nic nevěděl. Pertovskaya tvrdě dřela na farmě a přitom ještě stihla zpívat. K divadlu se pro svůj silný ruský přízvuk nedostala. Rozvedli se po devíti letech.

Petrovskaya se přestěhovala do Los Angeles a znovu se vdala, tentokrát za dr. George Wayna. V roce 1959 napsala svou první knihu s názvem Kyra. Celkem vydala 13 knih, které měly velmi široký záběr – od kuchařek přes řeckou mytologii až po dějiny Spojených států. Účastnila se také několika soutěží, kde bylo možné vyhrát zajímavé sumy peněz, jako byla You Bet Your Life nebo Big Surprise. V té druhé měla možnost vyhrát 100 000 dolarů, ale nezvládla to.

Zemřela v roce 2018 ve věku 99 let.

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 03. 2020 | 12:00

Zavří­t reklamu