válkaČeskoslovenskoobjevy

Krásná sebevražedkyně dodnes fascinuje svět. Ještě více vás udiví důvod jejího skoku

Krásná sebevražedkyně dodnes fascinuje svět. Ještě více vás udiví důvod jejího skoku
Zdroj: thechickandthedead.com

Nejkrásnější sebevražda - takovým přirovnáním se snažil poetizovat fatální skok Evelyn McHale v roce 1947 dobový tisk. Především se ale jednalo o velkou tragédii mladé ženy.

Simona Knotkova 13. července 2016

Evelyn Francis McHale se narodila 20. září 1923 v kalifornském Berkeley jako jedno z devíti dětí. Její rodiče se později rozvedli a potomky si do své péče vzal otec, s nímž se všichni přestěhovali do New Yorku. Evelyn se po absolvování střední školy přidala k ženské armádní organizaci a působila v Missouri. Po válce se ale opět vrátila do Velkého jablka, kde pracovala jako účetní pro firmu Kitab Engraving Company. V tu dobu se také scházela s Barrym Rhodesem, vysokoškolským studentem, kterého propustili z letectva. Rhodes se netajil vážnějšími úmysly a Evelyn si chtěl vzít.

Evelyn McHale

Evelyn McHale

30. dubna 1947, den před tragickým skokem, Evelyn navštívila svého přítele v pensylvánském Eastonu. Po návratu do New Yorku vystoupila na Empire State Building a skočila z 86. patra. V dopise na rozloučenou, který byl nalezen v její peněžence, objasňuje důvody svého fatálního rozhodnutí.

„Nechci, aby kdokoliv včetně rodiny viděl mé tělo. Mohli byste ho zničit kremací?“ stojí v listu.„Žádám vás a svou rodinu – nekonejte za mě bohoslužbu, ani mi nestavte pomník. Snoubenec se mě zeptal, zda bych si ho v červnu nevzala. Nemyslím si, že bych mohla být komukoliv dobrou manželkou. Bude mu daleko lépe beze mě. Řekněte mému otci, že mám hodně z matčiných sklonů.“

Zpráva o sebevraždě z tehdejšího tisku.

Zpráva o sebevraždě z tehdejšího tisku.

Její mrtvé tělo bylo identifikováno sestrou a dle přání byla Evelyn zpopelněna a pohřbena bez obřadu. Ještě předtím ale její poslední spočinutí stačil nasnímat fotograf Robert Wiles. Žena má na fotce poklidnou tvář, vypadá jako kráska, která si jen na chvíli zdřímla. Navenek nejeví vůbec žádná poranění. To samé se ovšem nedá říci o střeše auta, na kterou dopadla.

Původní fotografie otisknutá v magazínu LIFE.

Původní fotografie otisknutá v magazínu LIFE.

Magazín LIFE fotografii označil za snímek týdne. O několik let později foto využil i Andy Warhol v projektu Suicide. Kontrast krásy a násilí udivuje i dnešního pozorovatele.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu