Sir Martin Rees se obává, že lidé nikam do vesmíru nepoletí, udělají to za nás roboti

Sir Martin Rees se obává, že lidé nikam do vesmíru nepoletí, udělají to za nás roboti | zdroj: mysteriousuniverse.org


Královský astronom varuje - roboti jednou převezmou vládu

TÉMATA: roboti | vesmír | teorie

user-avatar

Tomáš Chalupa

24. 04. 2017 | 09:30

Vedle Stephena Hawkinga, který lidstvo zásobuje temnými vizemi o tom, jak umělá inteligence jednou zlikviduje své tvůrce, tedy nás lidi, se postavil další vědec, věhlasný britský astronom sir Martin Rees.

Ten upozorňuje, a opět není první, že cesty do hlubokého vesmíru by měli podnikat místo lidí spíše roboti. Ti jsou totiž svým způsobem nesmrtelní, takže je jim úplně jedno, jak dlouho cesta potrvá. Lidem by naopak mohlo vadit, že k cíli doletí třeba až děti jejich dětí. 

Dál už pokračuje poněkud v pochmurnějším duchu. "Když se podíváme na historii Země, tak trvalo 4 miliardy let, než se z prvních buněk vyvinul život do podoby dnešní technologicky vyspělé civilizace. Bude trvat jen pár století, než roboti převezmou vládu, a pak před sebou budou mít miliardy let," myslí si Rees. 

Lidskou populaci Rees chápe v podstatě jako časově velmi tenký předěl mezi prvotním životem a érou strojů. Stejně tak tomu může být na vzdálených planetách, kde může být přítomen život jak ve zcela primitivní formě, tak až po plně elektronickou inteligenci. Současně je skeptický k tomu, že by se lidstvo mohlo setkat s mimozemšťany. Pro lidi bude vždy nepřekonatelnou bariéra času, nedokážeme letět někam tisíce let, takže budeme navždy zaseknuti na naší planetě, a vzdálené průzkumné cesty za nás budou muset vykonat roboti. To už tu ale lidstvo možná ani nebude. 

 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

24. 04. 2017 | 09:30

Zavří­t reklamu