válkaČeskoslovenskoobjevy

Královnina zmenšenina domu byla dovedena do neuvěřitelných detailů

Královnina zmenšenina domu byla dovedena do neuvěřitelných detailů
Zdroj: Rob Sangster, Wikimedia Commons, CC BY-SA 2.0
+ 4 fotky+ 5 fotek

Elektřina, potrubí, knihovna s popsanými knihami, to vše obsahovala naprosto luxusní zmenšenina domu patřící královně Marie z Tecku. Monumentální dílo bylo dárkem od jejího manžela krále Jiřího V.

Tomáš Chalupa 5. února 2021

Zmenšeninu dostala Marie z Tecku v roce 1920. S nápadem i konkrétní představou, jak má model vypadat, přišla královnina sestřenice Marie Louisa. Výrobou byl pověřen architekt Edwin Lutyens, na tvorbě se podílelo 1500 tehdejších umělců a řemeslníků. Vytvořili zmenšeninu aristokratického sídla vyvedeného do nejmenších detailů.

Všechny objekty jsou vyrobeny v měřítku 1:12. V kuchyni jsou zmenšeniny tehdejších věhlasných značek, například hořčice Coleman nebo worcestrová omáčka  Lea & Perrins. Knihovna obsahuje knihy od tehdejších oblíbených autorů, jako byl Arthur Conan Doyle, N. R. James, nebo Sangorski & Sutcliffe. Stejně tak obrazy jsou od skutečných umělců, mezi nimi je například i Eli Marsden Wilson. Domek je napájen elektřinou, má funkční výtahy, tekoucí vodu a splachovací záchody. V garáži jsou luxusní vozy, mezi kterými najdeme Rolls-Royce i Mercedes Daimler. Dorothy Rogersová byla autorkou veškerého nábytku v interiéru.

Thumbnail # Japonka má největší sbírku umělého jídla na světě
Mohlo by Vás zajímat:

Japonka má největší sbírku umělého jídla na světě

Replika byla vystavená v expozici ve Wembley, kde ji za půl roku vidělo přes milion lidí. Pak byla přemístěna do Kensingtonu. Dnes je trvale umístěna v paláci Windsor v Berkshire.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu