Královna Nzinga dokázala ze své země vyhnat i Portugalce, kteří z jejího lidu dělali otroky.

Královna Nzinga dokázala ze své země vyhnat i Portugalce, kteří z jejího lidu dělali otroky. | zdroj: allthatsinteresting.com


Královna Nzinga bojovala proti portugalským obchodníkům s otroky a vyhrála

TÉMATA: afrika | kolonialismus | otroctví | ženy

user-avatar

Tomáš Chalupa

20. 10. 2018 | 11:00

V 17. století byla jihozápadní část Afriky zvaná Angola rozdělena. Trvalo mnoho let, než byla země sjednocena. Hlavní podíl na tom měla královna jménem Nzinga, která se postavila také portugalským obchodníkům s otroky.

Nzinga se narodila roku 1583. Její příchod na svět prý byl komplikovaný, legendy říkají, že měla kolem krku omotanou pupeční šňůru, což vždy hrozí udušením. Naštěstí se nic takového nestalo a Nzinga mohla vyrůst v mocnou královnu.

Otec Nzingy byl král Ndonga, poloviny Angoly. Už jako malá potajmu sledovala, jak její otec vládne a také viděla, jak krutá je válka s Kongy, obyvateli druhé poloviny země. Do toho se ještě věci zhoršily, když do země přišli Portugalci, kterým se Angola zdála jako velmi dobrý zdroj otroků. Její otec razil politiku spolupráce s Portugalci výměnou za to, že jeho lid ušetří. Bylo to krátkozraké rozhodnutí.

Když navíc král zemřel, Portugalci neviděli jediný důvod, proč by měli dohodu dále dodržovat. Králova syna uvrhli do vězení a obsadili rychle celé království. Nzinga ale nehodlala jen tak nečinně přihlížet zkáze své země a lidu. Podle legend se vypravila přímo za portugalským místodržícím. Nepožadovala nic menšího než propuštění svého bratra a vynechání všech lidí Ndongy z obchodu s otroky. Schůzka nezačala dobře, guvernér jí nenabídl ani křeslo, aby se posadila. Nzinga s sebou měla padesátku sluhů, nařídila jednomu, aby se ohnul, a sedla si na jeho záda. Když jednání s guvernérem skončila, sluha se narovnal a Nzinga mu prořízla před šokovaným místodržícím hrdlo. Nebylo to zbytečné gesto. Guvernér pochyboval, že Nzinga má vůbec nějakou moc, nyní viděl, že jedná se skutečnou královnou. Dovolil, aby se její bratr vrátil zpět.

Bratr ale brzy zemřel a je dost možné, že mu na onen svět dopomohla Nzinga. Už přičichla k moci a měla vůli i plán, jak vládnout a čelit Portugalcům. Jiné zdroje říkají, že bratr spáchal sebevraždu, když zjistil, že jeho království je v područí Portugalců a on nemá fakticky žádnou moc.

I po bratrově smrti ale Nzinga musela čelit mnoha vnitřním nepřátelům. Její vstup na trůn se neobešel bez boje. Musela jich mnoho vyhnat ze země, včetně své sestry, která se stala jen nástrojem politiky Portugalců. Poté, co upevnila svou moc, se znovu pustila do boje s Portugalci.

Získala pod svou vládu území zvané Matamba, kam prchali otroci i ti, kteří se obávali Portugalců. Za pomoci velké skupiny nizozemských vojáků začala přerušovat otrokářské cesty vedoucí z vnitrozemí k pobřeží. Matamba začala vzkvétat i ekonomicky. Po deseti letech boje to Portugalci vzdali. Když ve svých 80 letech zemřela, byla uznávanou vládkyní, jejíž sláva se rozletěla po celém kontinentu. Byla schopná jako jedna z mála čelit Evropanům a přinesla základy pozdější angolské nezávislosti. Té se ovšem bohužel už nedožila.

user-avatar

Tomáš Chalupa

20. 10. 2018 | 11:00

Zavří­t reklamu