válkaČeskoslovenskoobjevy

Král westernových hrdinů Clint Eastwood měl alergii na koně, při natáčení trpěl

Král westernových hrdinů Clint Eastwood měl alergii na koně, při natáčení trpěl
Zdroj: thevintagenews.com

Clint Eastwood se v 60. letech stal ikonou mužnosti díky svým westernovým rolím. Na filmovém plátně se objevoval velmi často v sedle koně, ovšem on sám trpěl alergií na koně.

Tomáš Chalupa 16. března 2018

Eastwood měl před začátkem své herecké kariéry pestrý život. Živil se jako plavčík, golfový caddy, nějaký čas pobyl v armádě. Právě na vojenské základně Fort Ord potkal mladou filmovou asistentku, která mu pomohla získat jeho první filmovou roli v seriálu Rawhide. Díru do filmového světa ale udělal až v hlavní roli spaghetti westernu Pro hrst dolarů, který režíroval tehdy ještě ne příliš známý režisér Sergio Leone.

Film měl úspěch a Eastwood v něm zazářil. Role málomluvných, tvrdých pistolníků, kteří si nesou v sobě svá temná tajemství, mu mimořádně sedla. Kvůli nim se v letech 1964 – 1968 přemístil do Itálie, kde pod režijní taktovkou Sergia Leoneho natočil další kultovní westerny, jako byly Hodný, zlý a ošklivý, Nesmiřitelní nebo slavná „dolarová trilogie“. Všude tam ale Eastwood jezdil také na koních, což se pro něj ukázalo jako prokletí.

Nesmiřitelní, Jaimz Woolvett, Morgan Freeman, Clint Eastwood, 1992

Nesmiřitelní, Jaimz Woolvett, Morgan Freeman, Clint Eastwood, 1992

Podobně jako alergie na psi nebo kočky, i alergie na koně je spouštěna kontaktem s jejich chlupy, pokožkou, případně pižmem. Příznaky jsou podobné jako u silné senné rýmy – zarudlé oči, kašel, kopřivky a vyrážky. Tím vším Eastwood trpěl, přestože užíval léky na zmírnění těchto příznaků.

Eastwood v tom nebyl sám, alergií na koně trpí také mnohé další herecké hvězdy nebo celebrity, jako je Sandra Bullocková, Rachel McAdams, Kate Middletonová nebo slavný kuchař Gordon Ramsey. Eastwood to měl o to horší, že byl alergický i na kočky a psy.

Velmi vhodnou variantou pro filmové účely se ukázalo plemeno zvané baškirský kůň. Podle všeho toto plemeno koní je jediné, které nevyvolává u lidí postižených alergií reakci. Je hypoalergenní díky tomu, že v jejich srsti absentuje protein, který je jinak přítomen v srsti všech ostatních plemen koní. Ovšem Eastwood na baškirském koni nejezdil, takže se musel s alergií potýkat i na place.

Eastwood se však touto komplikací nikdy nenechal ani v nejmenším odradit. Objevil se v padesátce filmů, založil producentskou společnost, začal režírovat své vlastní filmy a stal se legendou hollywoodské kinematografie. Jeho poslední snímky ukazují, že i v poměrně vysokém věku má stále co říct a ví, jak natočit silný film.

Další články

Zavří­t reklamu