válkaČeskoslovenskoobjevy

Král útěkářů Jack Sheppard utekl třikrát, přesto skončil na šibenici

Král útěkářů Jack Sheppard utekl třikrát, přesto skončil na šibenici
Zdroj: executedtoday.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Utéct z vězení jednou je husarský kousek, dvakrát, to už je opravdu mimořádný počin, ale třikrát? To už si lze jen těžko představit. Ale přesně tohle se podařilo králi anglických útěkářů Jacku Sheppardovi.

Tomáš Chalupa 4. června 2021

Jack se narodil v roce 1702 do chudé londýnské rodiny. Otec navíc brzy zemřel a matka, která neměla žádné peníze, poslala malého Jacka do učení, kde se vyučil tesařem. Až do svých dvaceti let se živil poctivou prací, byl usměvavý a oblíbený a řemeslu rozuměl. Ale byl také velmi malý, dorostl jen něco kolem 160 cm. Postupem času propadl alkoholu, pil po místních hospodách, kde si užíval s prostitutkami. Jeho řemeslo upadalo, peníze se rozkutálely, a tak se brzy stalo to, co se stát muselo.

První krádeže se dopustil v roce 1723, když vykradl jeden londýnský podnik. To už žil s prostitutkou Elizabeth Lyonovou. Jeho z krádeže nikdo nepodezíral, byl přece tesař. Raději se ale přestěhoval i se ženou do Fulhamu. Lyonová tam ale byla zatčena a uvržena do vězení St. Giles Roundhouse. Když ji přišel Sheppard navštívit, odmítli ho k ní napřed pustit. Sheppard se ale vloupal dovnitř, a když už byl tam, pokusil se Lyonovou osvobodit. Oba ale chytli a uvěznili, tentokrát ve vězení Newgate.

Už ráno se jim podařilo utéct. Bylo to jako z filmu. Sheppard prorazil díru do zdi, podařilo se mu pak vyjmout mříže a po prostěradle slézt asi z 10 metrové výšky. Lyonová ho následovala.

Thumbnail # Moondyne Joe utekl ze všech věznic, kde ho drželi, nezastavila ho ani speciální cela
Mohlo by Vás zajímat:

Moondyne Joe utekl ze všech věznic, kde ho drželi, nezastavila ho ani speciální cela

Už za rok byl Sheppard v Newgate znovu, tentokrát v cele smrti, kde čekal na popravu. Před ní měl povoleny dvě návštěvy. Přišla za ním jeho Elisabeth a další prostitutka jménem Moll Maggot. Oběma se podařilo rozptýlit stráže a mezitím opět Sheppard vyjmul část mříží a opustil celu. Tentokrát ale na svobodě dlouho nepobyl, byl záhy chycen a putoval znovu do Newgate.

Tam jej pro jistotu dali do želez, ale ani to nepomohlo. Sheppard si dokázal sundat pouta na rukou pomocí hřebíku. Pak otevřel několik dveří, o kterých věděl, že jimi bude muset projít. Vrátil se do cely a opět použil improvizované lano z dek. Stále měl na nohou řetězy, nicméně i tak se mu podařilo uniknout na střechu, odkud pak po laně slezl na střechu domu stojícího vedle vězení. Byl to fenomenální útěk, ale opět s krátkým trváním. Za dva týdny si Sheppard přestal dávat pozor, opil se a opět skončil jak jinak než v Newgate. Tentokrát už neutekl. Byl oběšen za přítomnosti davu lidí, kteří mu byli nakloněni a podle všeho se snažili zkrátit jeho trápení na provaze. Byl oběšen tak, že se měl v podstatě dlouhé minuty dusit než zemřel, ale lidé mu tahali za nohy, aby umřel rychleji a netrpěl. Jeho tělo bylo pohřbeno na hřbitově St Martin’s-in-the-Fields.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu