válkaČeskoslovenskoobjevy

Král pirátů a pašeráků Jean Lafitte pomáhal ve válce proti Britům

Král pirátů a pašeráků Jean Lafitte pomáhal ve válce proti Britům
Zdroj: thevintagenews.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Jean Lafitte v době své největší slávy měl pod svým vedením armádu tisícovky pašeráků a pirátů, kteří pracovali jen pro něj. Díky tomu se stal také vítanou posilou v táboře bojujícím proti britské nadvládě.

Tomáš Chalupa 27. srpna 2020

O Lafittově raném životě se toho mnoho neví. Narodil se zřejmě ve francouzské kolonii San Domingo, což je dnešní Haiti. Ale existují i jiné zdroje, které říkají, že se narodil v Bordeaux do židovské rodiny. On i jeho dva bratři se rozhodli dát na dráhu pirátů a bukanýrů. Zatímco nejstarší bratr napadal jako pirát španělské galeony plující z Ameriky do Evropy, Jean a jeho bratr se přemístili do Louisiany, aby se zde dali na dráhu bukanýrů.

Operovali se svou skupinou v zátoce Barataria Bay na ostrově Grande-Terre, kde bylo cosi jako velitelství jejích rychle rostoucí skupiny. Amerika v té době neobchodovala s Velkou Británií z obavy, že by byla zatažena do napoleonských válek. Ovšem britské zboží putovalo do Ameriky i tak právě díky pašerákům, jako byl Lafitte.

Lafitte ale nebyl jen pašerák, ale také pirát. Podařilo se mu zadržet a vyrabovat stovku plavidel, získal mnoho vzácných pokladů včetně velkého počtu otroků. Uprostřed lousianských bažin mimo dohled úřadů pak organizoval opulentní a okázalé dražby všeho možného zadrženého zboží. Oba Lafittovi bratři byli sice při různých příležitostech zadrženi a skončili ve vězení, ale zase se jim z něj podařilo dostat. Byznys dále kvetl, a to až do doby, kdy Spojené státy vstoupily do války s Velkou Británií.

Britské úřady tehdy přišly s nabídkou, která se nedala odmítnout. Lafitte a jeho kumpáni dostanou milost, ať už provedli v životě cokoliv, ale pomohou se svou tisícovkou mužů při obléhání New Orleans a dají k dispozici svůj majetek a pozemky. Za to mu britská koruna navíc zaplatí 30 000 liber. Pokud by si to náhodou rozmyslel, Britové napadnou jeho území a také oběsí jeho bratra Pierra, který byl zase ve vězení. Lafitte na oko souhlasil, ale požádal o dva týdny, aby mohl svou soukromou armádu připravit k boji. Ve skutečnosti měl jiné plány.

Napsal dopis americké vládě, kde varoval, že Britové hodlají napadnout New Orleans. Ta mu zprvu nevěřila, tak poslal druhý dopis, kde sám sebe označil jako „ztracenou ovci toužící se navrátit zpět do stáda“. Jenže ani to nestačilo a americká administrativa vyslala vojsko, které napadlo ostrov Terre, zatklo 80 pirátů včetně Lafittoc bratra Alexandra.

Z Lafitta se stal štvanec, a to hned dvojnásobný. Šli po něm jak Britové, tak US Navy. Lafitte se nicméně bránil a v bitvě u Lake Borgone porazil námořnictvo a zabavil pět jeho lodí včetně nákladu a zajatců. Teprve po tomto debaklu se americká vláda rozhodla s Lafittem konečně seriozně vyjednávat. Generál Andrew Jackson s ním vyjednal v podstatě to, o co stál Lafitte už na začátku. Stal se Jacksonovým poradcem, jeho muži průvodci a stopaři po bažinatém území a jeho sklady plné zbraní a střelného prachu se staly součástí zásob americké armády. Lafitte byl z vyvrhele najednou vlastencem pomáhajícím v boji s Brity.

Jeho muži se vyznamenali zejména při obléhání New Orleans, když Britům postříleli prakticky celý štáb. Tři generálové a sedm plukovníků bylo zabito při útoku vedeném Lafittovými muži. Tím si zajistil nehynoucí vděk vlády i generální pardon za všechny své předchozí činy.

Po válce se vrátil zase k pašeráctví, tentokrát s Mexikem. S pětistovkou mužů založil kolonii na ostrově Galveston, odkud to bylo do Mexika co by kamenem dohodil. V roce 1821 ale byla celá kolonie opuštěna. A to je také poslední, co se ví o Lafittovi. Podle některých spekulací zemřel kdesi na moři, podle jiných podlehl nemoci na souši nebo byl zajat Španěly, či dokonce zabit vlastními muži. Každopádně Lafitte byl jedním z nejúspěšnějších pirátů všech dob, který se navíc nemalou měrou zasloužil o vznik Spojených států amerických jakožto nezávislé země.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu