válkaČeskoslovenskoobjevy

Král hororu se nechal pohřbít v drákulovském plášti

+ 3 fotky+ 4 fotky

Bela Lugosi byl slavný herec, který se objevil ve stovce filmů. Lidé si jej ale pamatují pouze z jediné role krvežíznivého vampýra, hraběte Drákuly. Díky této roli a také svému silnému maďarskému přízvuku se z něj stal doslova král hororu.

Tomáš Chalupa 6. července 2020

Bela Lugosi se narodil 20. října roku 1882 v tehdy maďarském Lugosu. Dnes je město Lugosi ovšem součástí Rumunska. Mimochodem Lugosi není daleko od Transylvánie, místa, kde žil hrabě Drákula. Lugosi ve 12 letech přestal chodit do školy a brzy začal s hraním. Nebyly to ale žádné velké role ani významné scény. Hrál v provinčních divadlech spíše malé role, ale díky píli a vytrvalosti začal dostávat role v Shakespearových hrách, a tam už si získal pozornost. Ta mu přinesla první velké angažmá v Maďarském národním divadle. Přestože rád uváděl, že byl hlavním hercem scény, ve skutečnosti ztvárňoval jen malé a pomocné role.

Jeho hereckou kariéru přerušila první světová válka. Z herce se stal pěšákem rakousko-uherské armády na ruské frontě, kde byl čtyřikrát raněn a také vyznamenán. Dotáhl to na kapitána a hlavně přežil, takže se po válce mohl vrátit k hraní.

Změnil si jméno na Arisztid Olt a začal se objevovat v němých filmech. Po pádu Maďarské sovětské republiky, která vznikla krátce po první světové válce, utekl nejprve do Německa a pak do Spojených států amerických. Ve státech zaujal svým zjevem a urostlou postavou, takže netrvalo dlouho a objevil se na Broadwayi ve své první roli ve hře s názvem The Red Poppy. O pět let později přišla jeho ikonická role – představení s názvem Dracula.

Představení mělo ohromující úspěch. Dokonce tak velký, že veškerá práva koupilo studio Universal Pictures. Ihned se začal připravovat film. Lugosi byl pevně přesvědčen, že bude hrát hlavní roli, ale studio s ním vůbec nepočítalo a mělo vybrané jiné herce. Když to Lugosi zjistil, nehodlal se jen tak vzdát a začal lobovat za to, aby roli dostal právě on. Přestěhoval se do Hollywoodu, kde podepsal kontrakt se společností Fox. Dostával od ní opět spíše malé role, nejčastěji zkorumpovaných bankéřů nebo exotických šejků. Nebylo to nic, na čem by se dala postavit kariéra. U toho ale bombardoval ředitele Universal Pictures dopisy, ve kterých se ho snažil přesvědčit, aby dostal roli Drákuly. Nakonec to ředitel vzdal a roli mu skutečně dal.

A udělal dobře. Film měl velký úspěch po celém světě a z Lugosiho se ze dne na den stal král hororu. Získal americké občanství a tisk jej líčil jako temného mysteriózního Evropana, což jeho image ještě podporovalo. Universal Pictures chtěly kout železo hororových filmů, dokud bylo žhavé, a začaly připravovat další klasický trhák – Frankenstein. Tady se role obrátily. Studio chtělo roli Frankensteina dát Lugosimu, ten ale odmítl. Nechtěl hrát nemluvící monstrum, vůbec se mu postava nelíbila, takže roli nakonec dostal Boris Karloff. A zazářil tak, že Frankenstein zaznamenal ještě větší úspěch než Dracula.

Lugosi naopak od té doby dostal od Universalu jen pár menších rolí a nakonec mu neprodloužili kontrakt. Hlavní hvězdou se totiž stal Karloff. Lugosi pochopil, že odmítnutím role udělal zřejmě životní chybu. Bral pak každou roli, která se mu namanula. V roce 1932 se objevil ve své nejlepší, ale nikoliv nejslavnější roli woodoo zaříkávače ve filmu Bílá zombie.

Následovalo mnoho dalších rolí, vesměs neustále střídajících frankensteinovské a drákulovské motivy, některé byly mimořádně úspěšné, jiné méně. Lugosi si díky tomu žil na vysoké noze, celkem pětkrát se oženil, stal se svého druhu celebritou. Ovšem kvůli bolestem zad mu začali lékaři předepisovat opiáty, na kterých se stal závislým. Jeho hvězda s věkem upadala. Přesto dál hrál a jeho pracovní nasazení bylo vysoké. Když zemřel, jeho syn tvrdil, že měl v rukou scénář, který se zrovna učil. Byl pohřben v kostýmu Drákuly na hřbitově Holy Cross v Culver City v Kalifornii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu