válkaČeskoslovenskoobjevy

Král Harald V. si svou manželku vyvzdoroval, hrozil, že se celý život neožení

Král Harald V. si svou manželku vyvzdoroval, hrozil, že se celý život neožení
Zdroj: thevintagenews.com

Král si nemůže vzít nějakou neurozenou ženu. Nebo může? Pokud se zamiluje tak silně, jako norský král Harald V., pak je možné všechno, včetně porušení vážených tradic. Jeho životní láskou byla neurozená Sonja Haraldsenová a musel o ni bojovat ještě jako princ s neústupným otcem i parlamentem.

Tomáš Chalupa 1. května 2019

Pár se poznal v roce 1959 na akci pořádané jejich společným známým Johanem Stenersenem. Byla to prý láska na první pohled. To ještě nebyl Harald králem, ale pouhým princem. Pozval Haraldsenovou na ples a ona přijala. Tam je poprvé společně vyfotografovala média.

Reakce byly různé. Někteří lásce krále s neurozenou Sonjou přáli, jiní tvrdili, že se takový svazek nehodí. Existuje nepsané pravidlo, že budoucí králové si zkrátka nemohou vzít ženu z lidu, a mnoho Norů považovalo tento zvyk za správný.

Jenže od první chvíle byl Harald naprosto neústupný a dával jasně najevo, že Sonja bude jeho ženou. Bohužel stejně neústupný byl jeho otec král Olaf V. Nejprve, jak už to u rodičů bývá, o nové známosti svého syna nic nevěděl, ale když zjistil, jak se věci mají, stavěl se rezolutně proti sňatku. Na to mu Harald oznámil, že v tom případě zůstane až do konce života svobodný.

Otec nevěřil, ale ukázalo se, že Harald svá slova myslí smrtelně vážně. Devět let chodil s Haraldsenovou, aniž by projevil zájem vzít si někoho jiného. Král Olaf pochopil, že to opravdu může vést k tomu, že se jeho syn nikdy neožení, což by mimochodem uvrhlo celou dynastii do prekérní situace, a sňatku tak nakonec požehnal. Byl zde ale ještě problém s parlamentem, protože sňatek musel schválit také norský zákonodárný sbor.

Norský premiér nebyl proti svatbě, ale ani ji neschvaloval. Nechal tak trochu věcem volný průběh a parlament sňatek odhlasoval. Pár oznámil v březnu roku 1968 své zasnoubení a o pět měsíců později, 29. srpna, se v katedrále v Oslu konala svatba. Na svatební obřad dorazili panovníci a šlechtici z celé Evropy – mimo jiné švédský král Gustaf VI. Adolf, dánský král Frederik IX. s královnou Ingrid, nizozemský princ Claus, belgický král Baudouin či vévoda a vévodkyně z Lucemburku.

V roce 1991 král Olaf V. zemřel a z prince Haralda se stal král a ze Sonji královna. Je nutné říct, že pár vládne stále a je u Norů mimořádně oblíben. I chladní Norové se zkrátka nechali unést vřelostí tohoto vztahu, který je pevný a trvá dodnes. Loni královský pár ve svém paláci oslavil osmdesáté narozeniny. Do Osla jim přijeli popřát příslušníci královských rodin z celé Evropy.

Další články

Zavří­t reklamu