válkaČeskoslovenskoobjevy

Král dronů má šestnáct rotorů a ve vzduchu se přemění na letadlo

+ 1 fotka+ 2 fotky

Joby S2 je velký dron se šestnácti rotory. Ty obstarávají kolmý start, jaký známe například u helikoptér. Ve vzduchu ale může fungovat jako kluzák a plachtit nad krajinou. Teď už zbývá jediné - vyrobit ho.

Tomáš Chalupa 11. prosince 2015

Firma Joby Aviation totiž zatím vyvinula tento megadron jen v počítačových nákresech. Jde o dvoumístní elektrický dron schopný letět rychlostí 200 mil/h. Designem vypadá jako by byl určen pro Jamese Bonda. Má jít o stroj, který nahradí automobily. Je totiž pětkrát rychlejší, ale spotřebuje pětkrát méně energie. „Tohle změní naše životy. Pokud postavíme stroj, který bude tichý a bezpečný a přepraví nás z místa na místo pětkrát rychleji než auto, bude to mít ohromný efekt na dopravu,“ tvrdí šéf firmy Joe Ben Bevirt.

Jak sám říká, některé použité technologie jsou novinky, které využívá NASA. Jde zejména o pohon rotorů a výkonnou baterii.Významnou úsporu energie umožňuje také to, že by stroj část cesty plachtil. Jediné, co tak trochu může lidi odradit, je cena. Ta by se měla pohybovat někde kolem 200 000 dolarů. Takže pokud byste chtěli vyměnit vaši Fabii za tenhle superdron, je načase začít sypat do prasátka.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu