válkaČeskoslovenskoobjevy

Král českých podvodníků Harry Jelínek dokázal prodat i Karlštejn

Král českých podvodníků Harry Jelínek dokázal prodat i Karlštejn
Zdroj: wikipedia commons
+ 2 fotky+ 3 fotky

Podvod střídal podvod. Takový byl život legendárního české podvodníka Josefa Harryho Jelínka, muže, který ve třicátých letech prodal hrad Karlštejn naivním Američanům.

Václav Pokorný 4. března 2019

Král českých podvodníků Josef Harry Jelínek se narodil v roce 1905 do rodiny vlašimského lékaře Karla Jelínka a dostal jméno Josef. Rodina se díky dobrému postavení postarala o jeho výbornou znalost cizích jazyků, takže již v dětství se naučil velmi dobře anglicky a francouzsky. Přezdívku Harry začal používat při studiu na benešovském gymnáziu. Poté se na přání otce stal studentem medicíny.

Být skvělým podvodníkem však ještě neznamená, že člověk musí být automaticky výborným studentem. Studium medicíny Harry nedokončil, ale dál předstíral, že studuje. Rodina mu posílala nadále peníze, a Harry si tak žil na vysoké noze. Když pak otec zjistil, jak se věci mají, rozhodl se, že synovi již nadále nebude financovat jeho nákladný noční společenský život.

Harry byl schopen měsíční příjem prohýřit během několika málo dnů, a musel si proto přivydělávat jako příležitostný gigolo. Netrvalo dlouho, a podařilo se mu okouzlit bohatou milenku, která investovala své peníze do jeho obchodu se starožitnostmi a uměleckými předměty. Nabízené zboží však bylo povětšinou padělané nebo ukradené z kostelů a kaplí v jižních Čechách. Toto starožitnictví fungovalo až do roku 1937 a celkem bylo na obchod podáno na tu dobu rekordních 501 žalob. Prodával totiž falzifikáty od slavných německých a francouzských malířů, na což zákazníci přicházeli až s odstupem času. Absurdním faktem je, že většina žalob byla stažena, a soudnímu postihu tak Jelínek nadále úspěšně unikal.

Harry Jelínek působil na pohled důvěryhodně.

Harry Jelínek působil na pohled důvěryhodně.

Největším a dnes již legendárním podvodem Josefa Harryho Jelínka byl prodej státního hradu Karlštejn. K tomuto ďábelskému nápadu jej inspiroval Jiří Kristián Lobkowitz, se kterým se seznámil na motocyklových závodech, kde oba dva závodili. V roce 1931 se Lobkovicové snažili prodat část roudnické galerie americkému magnátovi, aby získali peníze na věno pro komtesu Ludmilu. S tímto obchodem jim Harry pomáhal přímo na zámku v Roudnici nad Labem. Obchod se nakonec neuskutečnil, ale průmyslník projevil zájem o koupi nějakého rodinného sídla, čím staršího, tím lepšího. Lobkowitz jim Jelínka představil jako zámožného pokračovatele slavného rodu, který vlastní Karlštejn a hodlá jej prodat.

Jelínek pozval Američana i s jeho manželkou na Karlštejn. Podařilo se mu přesvědčit kastelána hradu o přípravách natáčení filmu, a získal tak možnost na dvě pondělí hrad využívat. Americký pár byl na hradě uvítán s veškerými poctami, sborem pážat, což byly najaté sboristky z německého divadla, lahůdky dodala firma Lippert. Všichni Harryho okázale oslovovali pane barone. Nic netušící Američané ochotně složili zálohu 30 000 dolarů a domluvil se na prodeji Karlštejna. Poté již Harryho Jelínka nikdy neviděli, a když zjistili, že je hrad Karlštejn jako státní majetek neprodejný, raději o tom nikomu neřekli, aby je nikde neměli za hlupáky.

Harry Jelínek tak úspěšně podváděl dál. Traduje se, že ve Splitu prodal Američanům vypůjčenou jachtu a v roce 1938 se mu podařilo prodat jistému Čechoameričanu tramvajovou linku číslo 1. I v tomto případě ale podvedený trestní oznámení na pachatele nepodal, takže důkaz o spáchání podvodu neexistuje.

„On měl opravdu dobré vychování, měl skvělé vystupování. Lidé mu prostě věřili. Působil opravdu seriózně, “ vzpomínala na Jelínka před léty jedna z posledních pamětnic Helena Fantlová.

Po německé okupaci v roce 1939 se z Jelínka stal horlivý antisemita a nacista, který kolaboroval s SS i gestapem. Na konci Protektorátu se prokazoval českým obchodníkům jako příslušník gestapa a pod různými záminkami je okrádal o zboží. Před koncem války utekl do Bavorska a údajně dožil v Itálii, kde zemřel v roce 1986.

Na motivy života legendárního podvodníka Josefa Harryho Jelínka byl natočen film Velká sázka o malé pivo. Harryho Jelínka zde nezapomenutelným způsobem ztvárnil Oldřich Kaiser.

Další články

Zavří­t reklamu