válkaČeskoslovenskoobjevy

Krakonoš, bájná postava českých hor. Inspiroval Tolkiena?

Krakonoš, bájná postava českých hor. Inspiroval Tolkiena?
Zdroj: ct

Krakonoš nebo též Rýbrcoul, německy Rübezahl, polsky Liczyrzepa je bájný duch hor, který v různých podobách chrání celé Krkonoše před chamtivými hledači pokladů, pytláky a dalšími nenechavci. Polský historik Lukasz Kozak tvrdí, že Krakonoš často zobrazovaný jako stařec s dlouhým vousem a velkým kloboukem se stal předobrazem čaroděje Gandalfa, postavy z knížek slavného britského spisovatele J. R. R. Tolkiena.

Václav Pokorný 16. října 2018

Krakonoš je v českých pověstech především dobrým duchem hor, který chrání chudé před zvůlí panstva, v německém podání ale mnohem častěji i trestá nebo si jen tropí z lidí šprťouchlata, připomněl ve svém příspěvku pro německý Goethův institut polský historik Lukasz Kozak. Podle něj se pravděpodobně mytická postava vyvinula z „divého muže“ známého ze středověkých legend.

Z ústního podání do písemnictví vstoupil Krakonoš roku 1618, kdy pražský helvetský kněz Havel Želanský o něm napsal ve svém spisku O zlých anjělích neb ďáblích. Také další vzdělaný kněz, jezuita Bohuslav Balbín, rodák z Hradce Králové, ve svém díle Miscellanea historiae regni Bohemiae z roku 1679 líčí Krakonoše jako strašidlo, zjevující se v podobě mnicha, horníka, myslivce, starce, ale i divokého koně, žáby, kohouta či havrana.

Největší zásluhy na rozšíření legendy má však patrně univerzitní profesor, spisovatel a básník Hans Schultze, píšící pod pseudonymem Johannes Praetorius, který jej popsal jako démona v knize Daemonologia Rubinzalii Silesii.

V 19. století ustupuje představa o Krakonošovi či Rübezahlovi jako démonovi do pozadí a do popředí se naopak dostává představa o dobrém duchu hor, vousatém muži, který bafá dýmku. Takto byl zobrazován i na řadě upomínkových předmětů, jež si lidé odváželi z výletů do Krkonoš a okolí.

A právě jedna z pohlednic s vyobrazením dobrého ducha hor na česko-slezském pomezí inspirovala podle historika Lukasze Kozaka britského spisovatele J. R. R. Tolkiena k vytvoření postavy čaroděje Gandalfa, jedné z ústředních postav jeho příběhů ze Středozemě. Na pohled s ilustrací německého malíře Josefa Madlenera si britský lingvista a spisovatel poznamenal: The origin of Gandalf, tedy Gandalfův původ.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu