válkaČeskoslovenskoobjevy

Kožní roh dělá z lidí jednorožce, je ale většinou neškodný

Kožní roh dělá z lidí jednorožce, je ale většinou neškodný
Zdroj: allthatsinteresting.com

Kožní roh je kožní nemoc, která se projevuje tvorbou výrůstků v oblasti hlavy. Možná právě tato nemoc dala vzniknout pověrám o čertech, jednorožcích či rohatých ďáblech. Jak moc je ale nebezpečná?

Tomáš Chalupa 9. října 2018

Kožní roh je druh nádoru, obří kožní roh je pak extrémně vzácná forma tohoto nádoru. Vzniká z keratinu, což je protein, ze kterého je tvořena nejen kůže, ale také vlasy a nehty. Kožní roh je vždy unikátní výrůstek, jeho velikost je různá, ale většinou jde jen o několik centimetrů.

V 19. století ale žila v Paříži jistá Madame Dimanche, jejíž roh vyrůstal z jejího čela šest let. Objevil se, když jí bylo 76 let. Většinou se totiž vyskytuje u starších osob. Bylo jí řečeno, že nádor nemá žádné zhoubné účinky, takže si ho nechtěla nechat odstranit.

Kožní roh je fascinující útvar, ale je velmi málo známo o tom, co jej způsobuje. Tvoří se v oblastech hlavy, které jsou nejvíce vystaveny slunečnímu světlu, jako je čelo. Výjimečně se objevuje také na rukou. Proto existují teorie, že tyto rohy vznikají kvůli působení radiace. Potvrzeno to ale zatím nebylo. Ve dvaceti procentech případů byl kožní výrůstek symptomem, že se pod kůží nachází rakovinné buňky. V drtivé většině případů jsou ale tyto rohy zcela neškodné, když si tedy odmyslíme jejich estetickou či vizuální stránku.

Ani ta ale nemusí být překážkou. V některých kulturách byl člověk obdařený takovýmto útvarem považován za posvátného či majícího nadpřirozené schopnosti. V současnosti je zřejmě nejznámější jeho nositelkou Číňanka Lian Čudžen, které se v její vesnici přezdívá jednorožčí žena a těší se velké vážnosti.

Další články

Zavří­t reklamu