válkaČeskoslovenskoobjevy

Kožatka velká tu byla už v době dinosaurů, teď jí hrozí vyhubení

Kožatka velká tu byla už v době dinosaurů, teď jí hrozí vyhubení
Zdroj: messagetoeagle.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Kožatka velká je největší druh želvy na světě. Je to prastarý živočich, který obýval Zemi společně s dinosaury. To, co se nepovedlo ani obřímu meteoritu, se teď zřejmě podaří člověku. Vyhubí tato famózní zvířata.

Tomáš Chalupa 23. listopadu 2018

Kožatka velká je skutečně velká, největší kusy dorůstají délky až 2,5 metru a vážit mohou až 900 kilogramů. Aby se uživila, musí každý den sníst potravu o hmotnosti dvojnásobku svojí vlastní váhy. To je opravdu náročný úkol. Jejich přirozeným prostředím je otevřené moře od břehů Aljašky až po nejjižnější výběžek Afriky.

Vědci je sledovali pomocí GPS a zjistili, že potravu získávají skutečně jen na otevřeném moři, a to ve studených vodách, kde je teplota pod 5 stupňů Celsia. Je to jediný druh plaza, který dokáže žít v takto chladné vodě. Je to možné jen díky jejich unikátní termoregulaci, která jim umožňuje udržovat si vnitřní teplotu podstatně vyšší, než je okolní.

Už před několika lety se tento druh želvy dostal na seznam ohrožených druhů UNESCO. Ohrožuje jej zejména úbytek potravy, znečištění oceánů a další vlivy spojené s lidskou činností. Odborníci doufají, že se stavy této vzácné želvy podaří zvýšit nebo alespoň udržet na současné úrovni. Jak už to ale v podobných situacích bývá, velké šance na trvalou záchranu těchto nádherných želv zřejmě nemají. To by museli lidé přestat znečišťovat oceány a celkově se začít chovat zcela jinak k životnímu prostředí.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu