válkaČeskoslovenskoobjevy

Kouzlo evoluce: Léčivá rostlina ztrácí barvu, aby si jí lidé nevšimli

Kouzlo evoluce: Léčivá rostlina ztrácí barvu, aby si jí lidé nevšimli
Zdroj: Dr. Yang Niu/Botanický institut v Kchun-mingu

Světle zelené květy rostliny Fritillaria delavayi se pro léčebné účely sbírají přinejmenších posledních 2000 let. Tato vysoce vyhledávaná rostlina si však evolucí vyvinula kamufláž tak, že barevně splývá s pozadím, a není ji tak lehké najít a utrhnout.

Tomáš Chalupa 29. června 2021

Vědci už dlouhou dobu vědí, že rostliny upravují svou barevnost s ohledem na potencionální hrozby ze strany býložravců. Zatím však nebyl zaznamenán žádný druh, který by měnil barvu kvůli lidem, v tomto ohledu je Fritillaria delavayi první. Vědci jsou si jistí, že rostlina se mění právě kvůli lidem. Roste totiž v horách, konkrétně ve Východotibetském pohoří. Svou barvu mnohem více mění v nižších polohách, kde je intenzívně trhána, než ve vyšších, kde je relativně více v bezpečí. Jiný důvod tato změna mít nemůže, žádní býložravci, kteří by se touto rostlinou živili, totiž neexistují.

„Je pozoruhodné vidět, jak lidé mohou mít takový zásadní dopad na barevnost rostlin. Nejen na jejich přežití, ale také na jejich evoluci. Mnoho rostlin mění barvy kvůli býložravcům, ale zde vidíme kamufláž vyvinutou jako odpověď na činnost člověka,“ říká profesor Martin Stevens z Centra pro ekologii a ochranu přírody při Penryn Campusu v Cornwallu. Podle něj nemusí být Fritillaria delavayi zdaleka jedinou rostlinou, která se takto vyvíjí, a výzkum by se na ně měl více zaměřit.

Thumbnail # Rostliny „křičí“ a varují ostatní, když jsou napadeny
Mohlo by Vás zajímat:

Rostliny „křičí“ a varují ostatní, když jsou napadeny

Přestože Fritillaria delavayi, konkrétně její květ, se používá v čínské medicíně už přes 2000 let, velkou popularitu zaznamenává opět v posledních letech, kdy jsou tyto rostlinky trhány ve velkém. Jde o komerční a velmi dobře organizovanou sklizeň, která nemá nic společného s náhodným občasným utrhnutím. Právě tento systematický sběr zřejmě urychlil evoluci, a rostlina se tak snaží před svými predátory co nejlépe maskovat.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu