Před Houdinovým domem v Blois stojí jeho socha v životní velikosti.

Před Houdinovým domem v Blois stojí jeho socha v životní velikosti. | zdroj: thevintagenews.com


Kouzelník Houdin zastavil násilí proti Francii svými triky

TÉMATA: kouzla | kouzelníci | francie

user-avatar

Tomáš Chalupa

7. 07. 2020 | 15:00

Jean-Eugène Robert-Houdin je zřejmě jediný kouzelník, kterému se podařilo změnit tok světových dějin. Kouzelník jeho formátu se rodí jednou za sto let, a možná ani to ne. Díky kouzelnickému triku se mu podařilo zastavit konfrontaci s Francií.

Houdin vyrůstal ve francouzském Blois rodině hodináře, takže měl blízko k magickému světu miniaturních strojků a jemné mechaniky. Brzy se začal věnovat kouzelnictví a předváděl triky publiku. Vždy oděn ve společenském oděvu, byl přezdíván otec moderní magie.

Paříž mu byla nakloněna, všude byli kouzelníci a iluzionisté i dostatek publika, které jejich tvorbu hltalo. Houdin zde měl úrodnou půdu jak pro svůj obchod s hodinami, tak pro své magické triky. Byla tu také velká konkurence, ale Houdin byl lepší než ostatní. Vše, co potřeboval o kouzlech vědět, se paradoxně naučil z knih o hodinových strojcích a hodinářské mechanice.

V roce 1844 představil Automaton, stroj na psaní, který představil na výstavě na Champes Elysée. Jistý ředitel amerického cirkusu byl tímto strojem fascinován natolik, že mu za něj zaplatil 7000 dolarů. To byly tehdy pohádkové peníze. Ty Houdin obratem investoval do rozvoje svého dalšího magického podnikání.

Od roku 1845 otevřel své Soirées Fantastiques, představení plné magie a kouzel. Tato show mu přinesla slávu po celé Paříži. Houdin zaujal nejen svými kouzly, ale i přístupem k magii. Nenosil jako všichni ostatní nejrůznější pseudokouzelnické róby, ale slušivý společenský oblek. Doslova udával tón nejen ve Francii, ale i po celé Evropě, a mnozí slavní kouzelníci se mu snažili co nejvíce připodobnit.

V roce 1855 se rozhodl kouzelnické řemeslo pověsit na hřebík a vrátit se do rodného Blois. Jenže osud rozhodl jinak. Francouzská vláda jej povolala do své nejvýznamnější kolonie v Alžírsku. Zde probíhala revoluce a snaha místních obyvatel o svržení kolonistů. Povstání vedla skupina svatých mužů, známých jako Marabuové. V pověrčivé a nábožensky založené nevzdělané společnosti si respekt získávali kouzly, jako bylo pojídání skla nebo chůze po ohni. Běžné pouťové triky, které by v Evropě nikoho nevzrušovaly, v Alžírsku působily na obyvatele a Marabuům propůjčovaly auru svatých mužů.

Francouzská správa uspořádala velkolepou show. Houdin měl ukázat, že francouzská kouzla jsou mnohem mocnější a silnější než triky pouštních Marabů. A tak před zraky Alžířanů provedl Houdin své nejlepší triky tak, že skutečně zastavil chystanou revoluci. Marabuové ztratili svou auru neporazitelnosti, Houdin přesvědčil, že Francie má mocnější kouzla. Revoluce se tak zastavila, ale o sto let později nakonec Alžířané stejně Francouze donutili odejít. To už byl ale jiný příběh.

Houdin se dožil požehnaného věku a stal se legendou mezi kouzelníky. V Paříži stojí muzeum kouzelnictví, které nese jeho jméno, a například slavný americký mág Ehrich Weiss se rozhodl po Houdinovi pojmenovat svoje kouzelnické divadlo.

user-avatar

Tomáš Chalupa

7. 07. 2020 | 15:00

Zavří­t reklamu