válkaČeskoslovenskoobjevy

Koupil si skálu a založil na ní nový stát. Vládne v něm jako princ Renato II.

Koupil si skálu a založil na ní nový stát. Vládne v něm jako princ Renato II.
Zdroj: The Gaurdian

Knížectví Pontinha – tak se nazývá nový stát, který na Madeiře v Portugalsku založil 56letý Portugalec Renato Barros. Jde vlastně jen o kus skály trčící z maličkého ostrůvku v přístavu Funchal, který obývají všehovšudy čtyři lidé – Barros, jeho manželka, syn a dcera.

Jan Kyzlink 3. prosince 2014
Renato Barros alias princ Renato II.

Renato Barros alias princ Renato II.

Barros sám sebe jmenoval princem Renatem II., ale kromě této funkce slouží svému státu také jako policista, zahradník, údržbář nebo úklidová četa. Vedle portugalského pasu vlastní také cestovní doklad své země s číslem 0001.

„Jsem cokoliv, čím chci být – je to jak sen, že?“ dme se pýchou samozvaný kníže. „Když budu chtít mít národní hymnu, sám si ji vyberu,a kdykoli ji pak můžu změnit. To stejné s vlajkou – dneska bude modrá, zítra červená. Mám absolutní moc, tady jsem skutečným suverénem,“ pochvaluje si své postavení bývalý učitel umění a nynější princ Renato II., jehož otec byl pouhým taxikářem.

Sídlo vládce Pontinhy má jen jednu ložnici.

Sídlo vládce Pontinhy má jen jednu ložnici.

Barros ostrůvek koupil za 25 000 euro (690 tisíc Kč) od jedné bohaté britské rodiny, která jej vlastnila od roku 1903. Padly na to tenkrát všechny jeho úspory a musel i rozprodat část majetku. Jeho rodina i přátelé si mysleli, že se dočista zbláznil. Jak může někdo utratit tolik peněz za něco, co je jen kusem skály s jednou jeskyní uvnitř a kamennou rampou nahoře, bez elektřiny a tekoucí vody!

Jenže Barros si byl jist, že neprohloupil. Získal totiž neomezenou svobodu. „Můžu si tu dělat, co chci, dokonce si tu i založit vlastní stát“ vysvětluje výhody své koupě.

Vládce Renato II. s insigniemi moci a státní vlajkou

Vládce Renato II. s insigniemi moci a státní vlajkou

Jen co si založil panství, nemeškal a hned spěchal na diplomatickou návštěvu ke guvernéru Madeiry. Představil se mu jako vládce sousedního státu. Guvernér se mu nabídl, že jeho ostrůvek odkoupí. Když to Barros odmítl, pohrozil mu, že mu neumožní napojit se na elektřinu. Renato II. si ale z takových hrozeb nic nedělal a jednoduše si nainstaloval solární panely a malý větrný mlýn na výrobu elektrické energie. „Možná v budoucnu budu schopen vyrábět elektřinu z oceánu,“ nadhodil. „Jsem pacifista a nepotřebuju žádné prachy,“ dodal.

Znak nového knížectví

Znak nového knížectví

Ačkoliv jeho pidistáteček nebyl ještě oficiálně uznán, mezinárodní veřejnost se Barrosovou žádostí již zabývá včetně portugalské vlády a Organizace spojených národů. A Renato věří, že bude schválena, neboť k jejímu zamítnutí neshledává sebemenší důvod. Pak prý se mu otevřou i dveře do Evropy!

Nejmenší a nejmladší státeček na světě

Nejmenší a nejmladší státeček na světě

„Mému synu je 27 a já, kdybych měl tolik, co on, tak bych pravděpodobně ostrov prodal a koupil si Ferrari,“ připouští Barros a pokračuje: „Mně už je ale 56 a chci si teď užívat všeho, co mám.“ K tomu patří volné koupání v moři, přijímání turistických návštěv i chvíle sladké samoty.

Razítko a podpis prince Renata II.

Razítko a podpis prince Renata II.

Jak podotýká, název jeho ostrůvku Pontinha znamená v portugalštině „bod“. „Všechny změny ve světě začínají něčím velmi malým, a taková je i má země – jenom takový maličký bod,“ říká muž, který je raději vládcem malilinkatého knížectví než řadovým obyvatelem mocného státu.

Další články

Zavří­t reklamu