válkaČeskoslovenskoobjevy

Koupil na aukci dva Monety a našel třetího! Neznámá kresba byla ukryta na zadní straně rámu

Koupil na aukci dva Monety a našel třetího! Neznámá kresba byla ukryta na zadní straně rámu
Zdroj: www.timesofisrael.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Britský obchodník s uměním Jonathan Green udělal terno. Na pařížské aukci zakoupil dva pastely od slavného francouzského malíře Claude Moneta a na jednom z nich pak doma objevil ještě třetí umělcovu kresbu, ukrytou na zadní straně rámu. Koupil tak vlastně tři obrazy za cenu dvou!

Markéta Oderská 27. června 2015

Není těžké si představit nesmírný údiv a radost, kterou Jonathan Green zažíval, když s pomocí přední restaurátorky tapet Jane McCauslandovou opatrně odstraňovali lepící pásku, jíž byl k zadní straně jednoho z Monetových obrazů přilepen tvrdý papírový karton. Když jej vyňali, vynořil se jim před očima zářivý pastel, zobrazující maják a molo ve francouzském přístavu Le Havre. Je nepochybné, že autorem kresby je otec impresionismu, francouzský malíř Claude Monet, jenž v Le Havre žil.

„Byly jsme velmi nadšení,“ svěřil se ředitel Galerie Richarda Greena v Londýně deníku The Guardian. „Jeho pastely jsou nesmírně vzácné. Jsou vodítkem k jeho budoucnosti… Můžete na nich vidět jeho fascinaci světlem,“ řekl Green a dodal: „Existuje jen 70 nebo 80 těchto pastelů .. Monet je maloval spíš pro sebe než na prodej.“

Třetí pastel byl ukrytý na zadní straně rámu pod kartonem.

Třetí pastel byl ukrytý na zadní straně rámu pod kartonem.

Kdo a proč pastel na zadní stranu rámu ukryl, je záhadou. Ví se jen, že malíř oba pastely, na nichž zachytitl prchavé úkazy na obloze, věnoval jako svatební dar vnučce svého chlebodárce, obchodníka Paula Duranda-Ruela, jenž podporoval francouzské impresionisty. Téměř 150 let zůstaly tyto pastely ve vlastnictví rodiny Durand-Ruelů, než se loni poprvé objevily v pařížské aukci. Nikdo však netušil, jaký tajný poklad se na jednom z pastelů ukrývá.

Dva menší pastely od Clauda Moneta. Na zadní straně jednoho z nich byl ukrytý třetí pastel.

Dva menší pastely od Clauda Moneta. Na zadní straně jednoho z nich byl ukrytý třetí pastel.

Všechny tři kresby pocházejí z roku 1868, tedy z doby, kdy byl Monet ještě mladým, neznámým malířem, snažícím se na sebe upozornit. „Byla to vzrušující doba. Nebyl ještě slavným impresionistou, ale už dokázal vidět věci velmi neotřelým způsobem,“ poznamenal Green.

Pastely jsou nyní k vidění na uměleckém veletrhu Masterpice v Londýně vedle mnoha dalších uměleckých děl, zapůjčených ze 150 galerií z celého světa. Po skončení výstavy půjdou všechny tři Monetovy pastely znovu do aukce, kde budou společně nabízeny za 2 200 000 dolarů (kolem 53 450 000 Kč). Green odmítl prozradit, za kolik nakoupil dva pastely, které se mu pak rozmnožily na tři, jen naznačil, že on sám by na jejich pořízení nyní finanční prostředky neměl. Monetova díla jsou velmi ceněná, nedávno se jeden z mistrových olejů prodával za více než 6 200 000 dolarů (v přepočtu okolo 150 641 400 Kč podle současného kurzu).

Související články

Další články

Zavří­t reklamu