válkaČeskoslovenskoobjevy

Kostky tu s námi byly odnepaměti, neměly ale vždy šest stěn

Kostky tu s námi byly odnepaměti, neměly ale vždy šest stěn
Zdroj: ancientpages.com

Kostky jsou staré jako lidstvo samo. Hráli s nimi už lidé před 2000 lety, ovšem jejich velikost a tvar prošly za dvě tisíciletí mnoha proměnami.

Tomáš Chalupa 8. února 2018

Vůbec nejstarší dochované kostky se našly vy Balúčistánu na hranicích mezi Pákistánem a Afghánistánem. Je zajímavé, že kostky před 4. stoletím našeho letopočtu měly velmi rozdílný tvar a velikost. Používal se k jejich výrobě také různý materiál.

Za časů antického Říma byly kostky viditelně nahnuté. Možná by se z dnešního hlediska zdálo, že byly takříkajíc „cinknuté“, ale byla to spíše nedokonalost při jejich výrobě. Navíc se o nějakou přesnou výrobu nikdo nesnažil, protože platilo, že každý hod řídí všemocní bohové, a tudíž jen oni mají ve svých rukou, jaké číslo padne. Ostatně známé rčení „Kostky jsou vrženy“ odkazují k nezvratné osudovosti, kdy vše další už řídí jen bohové.

Teprve kolem roku 1450 si výrobci kostek stejně jako hráči (dost často se tyto dvě skupiny překrývaly) všimli, že tvar a celkové provedení kostek výrazně ovlivňuje jejich funkci. V období renesance se myslitelé jako Galileo Galilei nebo Blaise Pascal začali zabývat teorií pravděpodobnosti. Podle některých dobových materiálů své teorie konzultovali s pravidelnými hráči kostek, z dnešního hlediska by se jim spíše říkalo gambleři.

Hráči přestávali důvěřovat bohům a chtěli, aby měli všichni při hře stejné šance. Kostky začaly mít standardní a hlavně přesný tvar. Také se zvětšily, ale co bylo nejpodstatnější, začaly se používat sedmistěnné kostky. V té době se také pravděpodobnost začala vyjadřovat v sedminách 6-3, 5-2,4-3 atd. Právě zde se zrodilo pojetí náhody jakožto matematicky predikovatelné veličiny, která nemá nic společného s bohy nebo štěstím.

Kostky byly nacházeny na mnoha archeologických nalezištích, ať už u vojenských táborů, vesnic, měst i paláců. Kostky stejně jako chuť hrát a hazardovat jsou staré jako lidstvo samo. Kostky tu s námi nepochybně budou další tisíce let, byť je možná začnou vytlačovat nějaké digitální imitace nebo aplikace v mobilech.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu