válkaČeskoslovenskoobjevy

Kosterní pozůstatky největší masové dětské oběti v historii budí hrůzu

Kosterní pozůstatky největší masové dětské oběti v historii budí hrůzu
Zdroj: allthatsinteresting.com

Desítky koster malých dětí s otevřenými ranami ve hrudi, kterými zřejmě dávní kněží vyjímali srdce. Jsou děsivým svědectvím krvavých rituálů, které se před 500 lety praktikovaly v Peru.

Tomáš Chalupa 25. ledna 2019

Mezinárodní tým vědců našel pozůstatky největší masové vraždy dětí v dějinách. 140 koster malých dětí společně se dvěma stovkami koster lam bylo objeveno na pobřeží Peru. Stáří ostatků je 500 let a zřejmě šlo o oběti krvavých rituálů provozovaných v Chan Chanu, což bylo hlavní město říše Chimu. Tato mocná říše ovládala pás území o délce téměř 1000 kilometrů. Jediná větší říše na kontinentu byla říše Inků, která nakonec říši Chimu pohltila.

Nalezené ostatky pocházejí z archeologického naleziště Huanchaquito-Las Llamas, jen asi dva kilometry od Chan Chanu, který patří mezi chráněné památky UNESCO. Na místě probíhají vykopávky už od roku 2011. Už v tom roce bylo nalezeno 42 koster dětí a 76 lam. Hlavní vykopávky ale proběhly až v roce 2016, kdy byly odhaleny ostatky dalších 140 dětí.

Většina dětí byla mladších 12 let. Všechny měly na sobě stopy červeného pigmentu, kterým byly při obřadných vraždách potírány obličeje nebohých dětí. Jejich hrudní koše na sobě nesly velké otevřené rány, kterými byla z jejich tělíček vyndávána srdce. „Byla to masová rituální vražda a byla velice systematická,“ říká archeolog John Verano.

Ve vzduchu visí jasná otázka, proč došlo k takto krvavé masové vraždě, při které byly vražděny navíc jen děti a lamy? „Lidé obětovali to, co jim bylo nejdražší,“ tvrdí Verano. Podle něj zřejmě došlo k nějakému zhoršení situace a byla vyžadována jiná, větší oběť. Mohlo to souviset s dlouhodobou neúrodou a jevem známým jako El Niño. Jisté to ale není a důvod této obří vraždy tak zatím zůstává zahalen tajemstvím. Vědci se ale hodlají celou věcí dále zabývat. Nyní se zaměří na jednotlivá těla a budou se snažit zjistit, o koho přesně šlo a jaká byla osobní historie těchto nebohých dětí.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu