válkaČeskoslovenskoobjevy

Kostel v Karviné je nejšikmějším svatostánkem v Česku, málem se zřítil

Kostel v Karviné je nejšikmějším svatostánkem v Česku, málem se zřítil
Zdroj: megapixel.cz
+ 5 fotek+ 6 fotek

Italové mají svou šikmou věž v Pise, slezská Karviná se však může pochlubit podobnou kuriozitou – šikmým kostelem svatého Petra z Alkantary. Příčinou jeho naklonění však nebylo nekvalitní podloží, ale lidská touha po černém uhlí. Právě díky jeho těžbě poklesla půda pod kostelem o 37 metrů a ten se naklonil a vychýlil o 6,8 stupňů na jih.

Václav Pokorný 15. srpna 2019

Kostelu svatého Petra z Alkantary v Karviné se dnes přezdívá „česká Pisa“. Svatostánek z roku 1736 dnes upomíná na původní umístění centra Karviné, z něhož se jinak nezachovalo téměř nic. Horečná těžba uhlí vedla během minulého století k masivním poklesům půdy, místy až o těžko uvěřitelných 37 metrů, a historické domky několikatisícového rušného města skončily v hromadách suti.

Tomuto neblahému osudu však téměř zázrakem unikl kostel svatého Petra z Alkantary. Původně stával na kopci. Když však pod ním lidé vytěžili 27 slojí černého uhlí, kopec se i s kostelem začal propadat. Nejprve se začal naklánět na stranu a dlouhá léta hrozil zřícením.

Ještě na začátku 90. let minulého století se počítalo s jeho demolicí – ostatně ze statických důvodů mu už tehdy chyběla jeho původní vysoká věž. Ve stejné době se ale zároveň konečně zastavilo jeho naklánění – na 6,8 stupních, což je skoro o tři stupně víc, než má v současnosti věž v Pise.

Vzhledem k unikátní historické hodnotě nakonec padlo rozhodnutí, že kostel projde náročnou rekonstrukcí a bude zpevněn betonovým věncem a stažen ocelovými lany. Upraven byl i okolní park, který dnes připomíná poklidné lázeňské rekreační zóny, byť jen pár set metrů odsud se k nebi vzpínají těžní věže bývalého dolu Gabriela.

Dnes je kostel svatého Petra z Alkantary v Karviné vyhledávaným cílem domácích i zahraničních turistů. Mnoho návštěvníků zajímá jeho zvláštní osud, zajímají se o historii nejen kostela, ale i původního města. Mnozí si chtějí vyzkoušet zvláštní pocit, kdy stojíte na rovné zemi a stěny na vás doslova padají a vlní se. V boční kapli, která má ještě původní podlahu, si dokonce ani nemůžete kleknout bez toho, abyste hned nezačali padat k zemi. Dokonce i obrazy musí být pověšeny ze dvou stran, jinak by šikmé prostory jen umocnily. Po chvíli si však většina lidí na tyto vjemy dokáže zvyknout.

Kostelík byl zařazen do České knihy rekordů a kuriozit jako nejšikmější kostel v Česku.

Další články

Zavří­t reklamu