válkaČeskoslovenskoobjevy

Kosmonauti z Apolla 8 spílají NASA, dnes by se prý nedostala ani na Měsíc

Kosmonauti z Apolla 8 spílají NASA, dnes by se prý nedostala ani na Měsíc
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 1 fotka+ 2 fotky

Bill Anders společně s Frankem Bormanem a Jimem Lowellem obletěli na Štědrý den roku 1968 Měsíc. U příležitosti 50. výročí letu poskytli Anders s Bormanem, dnes už starší pánové, rozhovor stanici BBC. A ten pro mnohé přinesl šok. Bývalí astronauti nenechali na NASA nit suchou.

Tomáš Chalupa 2. ledna 2019

Bill Anders například hned z kraje uvedl, že snaha dostat lidi na Mars je „trapná a hloupá“. Podle něj dávají smysl jen levnější nepilotované lety, které na Rudou planetu vysadí jen automatické systémy. „Co je vlastně cílem? Co nás žene na Mars? Nemyslím si, že to někoho z veřejnosti zajímá. Vždyť NASA by se dnes nedostala ani na Měsíci,“ nebral si servítky Anders. „Jsou tak zkostnatělí! NASA se přeměnila na pracovní agenturu. Mnoho jejích center se snaží vypadat hrozně zaměstnaně, ale nemají žádnou veřejnou podporu toho, co dělají. Chtějí jen stále víc lidí, které by mohli platit,“ dodal nesmiřitelně Anders.

Pak si vzal na mušku i program raketoplánů, který NASA už sice před lety ukončila, ale byl považován vždy za mimořádně úspěšný. „Myslím, že raketoplány byla vážná chyba. Těžko přinesly něco jiného než nádherné starty, ale nesplnily žádná očekávání. Vesmírnou stanici na oběžné dráze máme jen kvůli tomu, že jsme zrovna měli raketoplány, a ne naopak, tedy že jsme měli raketoplány, aby stavěly vesmírnou stanici. NASA je špatně řízená už od posledních přistání na Měsíci. Nejsem kvůli těmto názorům zrovna moc populární chlápek v NASA, ale říkám, co si myslím,“ zakončil svou kritiku pětaosmdesátiletý Anders.

Frank Borman je méně kritický k NASA jako takové, ale ani jemu se vůbec nelíbí plány na pilotovaný let na Mars. „Nejsem k NASA tak příkrý jako Bill a vážně si myslím, že potřebujeme robustní program k výzkumu naší sluneční soustavy včetně pilotovaných letů. Ale nechápu Muska a Bezose, jak mluví o tom, že budou budovat kolonie na Marsu. To je prostě hloupost. Celý ten hype kolem Marsu je hloupost.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu