válkaČeskoslovenskoobjevy

Kosmonaut, který přistál na Měsíci, otevře v Praze Bránu do vesmíru

Kosmonaut, který přistál na Měsíci, otevře v Praze Bránu do vesmíru
Zdroj: vystavistepraha.eu

Gateway to Space neboli Brána do vesmíru – to je název výstavy, jejíž pořádání zaštiťuje americká NASA a kterou od 12. března budou moci navštívit také milovníci kosmonautiky v České republice. Na Holešovickém výstavišti bude k vidění něco, co v novodobé historii naší země nemá obdoby. Nic většího zde nebylo nikdy k vidění.

Tomáš Chalupa 11. března 2015

Do Prahy přiletí výstavu slavnostně otevřít americký kosmonaut Charles Duke, který v roce 1972 úspěšně přistál s posádkou Apolla 16 na povrchu Měsíce. Duke se tak stal desátým člověkem, který stanul na Měsíci. Duke otevře výstavu, která představí opravdu mnoho zajímavých exponátů.

K vidění bude například kámen z Měsíce, který přivezla posádka Apolla 15, skafandr Jurije Gagarina i dalších kosmonautů, lunární vozítko Rover, část orbitální stanice MIR i mezinárodní stanice ISS, simulátor kabiny amerického raketoplánu Atlantis a mnoho dalších interaktivních zařízení sloužících k výcviku kosmonautů ve střediscích NASA. Výstava ukáže nejen technické aspekty letů do vesmíru, ale také vědecké souvislosti. Můžete si prohlédnout artefakty z letů NASA i sovětského vesmírného programu.

Výstava se koná na výstavišti Praha-Holešovice od 12. března a potrvá až do 28. června. Takže pokud máte rádi vesmír a kosmonautiku, neměli byste u toho chybět.

Další články

Zavří­t reklamu