Země se otočí kolem své osy za dobu jednoho dne a oběžnou dráhu kolem Slunce dokončí za jeden rok. Rotace celé galaxie pak trvá jednu miliardu let.

Země se otočí kolem své osy za dobu jednoho dne a oběžnou dráhu kolem Slunce dokončí za jeden rok. Rotace celé galaxie pak trvá jednu miliardu let. | zdroj: mydarksky.org


Kosmické hodiny: Všechny galaxie se otočí jednou za miliardu let bez ohledu na svou velikost a hmotnost

TÉMATA: vesmír | galaxie | astronomie | oběžná dráha | ekliptika

user-avatar

Yvonne K.

24. 05. 2018 | 12:08

Galaxie se liší nejen svojí velikostí a hmotností, ale také tvarem a podle odhadů NASA se jich v pozorovatelném vesmíru nalézá více než 200 miliard. Podle nejnovějších poznatků Mezinárodního střediska pro radioastronomický výzkum (ICRAR) mají všechny tyto miliardy galaxií jednu společnou věc: rotují jednou za miliardu let.

"Není to přesnost švýcarských hodin," upozorňuje profesor Gerhardt Meurer, "ale bez ohledu na to, zda je galaxie ohromně velká nebo velmi malá, kdybyste mohli sedět na maximálním okraji jejího rotujícího disku, trvalo by vám zhruba miliardu let, než byste celou tuto dráhu objeli. " 

Kromě hlubokého pocitu kosmické jednoty nám toto zjištění také pomáhá pochopit, jak galaxie fungují. Množství hvězd a planet v galaxii nemá zřejmě žádný vliv na její rychlost. 

"Objevování takové pravidelnosti v galaxiích nám skutečně pomáhá lépe porozumět mechanikám, které je pohánějí – nenajdete hustou galaxii, která se otáčí rychle, zatímco jiná se stejnou velikostí, ale nižší hustotou rotuje pomaleji," vysvětluje Meurer. 

Meurer a jeho týmový výzkum také zjistil, že na okrajích galaxií se nalézají starší hvězdy. "Na základě stávajících modelů jsme očekávali, že na okraji galaktických disků, které jsme zkoumali, najdeme nepočetnou populaci mladých hvězd," říká Meurer. "Ale namísto toho, abychom nacházeli jen plyn a nově vytvořené hvězdy, našli jsme také významnou populaci starších hvězd spolu s malou troškou mladých hvězd a mezihvězdného plynu." Podle Meurera jde o důležitý závěr, protože když budou astronomové vědět, kde končí galaxie, budou moci zúžit svá pozorování, a nebudou tak muset zbytečně plýtvat časem a zkoumat data přesahující tuto hranici.

Mechanika galaxií je však stále záhadná. Dokonce i když se všechny stejně otáčejí, mohou do sebe navzájem narazit.

user-avatar

Yvonne K.

24. 05. 2018 | 12:08

Zavří­t reklamu