válkaČeskoslovenskoobjevy

Kosmetika byla pro staré Egypťany velmi důležitá, pro ženy i muže

Kosmetika byla pro staré Egypťany velmi důležitá, pro ženy i muže
Zdroj: ancientpages.com

Staří Egyťané byli doslova posedlí kosmetikou a make-upem. Užívali ho ženy i muži a celkově hrála kosmetika v životě těchto lidí velmi významnou roli.

Tomáš Chalupa 21. srpna 2017

Důvody obliby make-upu u Egypťanů nebyly jen estetické, jak by se mohlo zdát, ale i náboženské. A byl to také statusový znak. Kvalitní kosmetiku a make-up si mohly dovolit jen vyšší vrstvy a dávaly tak své bohatství na odiv i tímto způsobem. Zjednodušeně řečeno, čím zmalovanější, tím bohatší.

V oblibě byly samozřejmě rtěnky, vonné oleje, parfémy a široká paleta barev na oči a tváře. Ty zjemňovaly pokožku, ale také chránily před větrem a všudypřítomným jemným prachem. Stejně tak chránily oči a pleť před intenzivním slunečním svitem. Některé působily jako dezinfekce, jiné zase odpuzovaly hmyz. Kvůli vším si Egpťané holili hlavy a nahrazovali je parukami. Ty byly vyrobeny ze skutečných lidských vlasů.

Bylo zvykem znázorňovat na freskách a obrazech lidi oblečené do jejich nejlepších šatů a samozřejmě s make-upem na obličejí. Důvodem bylo, že Egypťané věřili, že tak, jak člověk vypadá, bude vypadat i jeho tělo po smrti ve světě mrtvých. Navíc stejně tak platilo, že kdo je krásný, toho mají bohové rádi a je požehnaný. Kdo byl ošklivý a nenamalovaný, ten, bohužel, v očích Egypťanů přízeň božstev neměl. Ostatně i sami bohové byli ve svých chrámech znázorňováni s make-upem. Tímto se dával najevo, že bohové jsou nesmrtelní, a proto vypadají stále dobře.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu