Na rozvázání šněrovačky bylo potřeba pomocníka | zdroj: Pinterest


Korzet: ano, či ne? Ženám krásně tvaroval tělo, ale ničil jim vnitřnosti!

TÉMATA: styl | film | herci | ženy | hudba

Tenhle kousek dámského oděvu budil v průběhu historie značné kontroverze. Po mnoho století však byl nedílnou součástí dámského šatníku. S nástupem ženské emancipace sice vyšel z módy, ale zas se do ní navracel. Ženám totiž zaručoval úzký pas! Za ženskou postavou ve tvaru přesýpacích hodin se na ulici každý mužský otočil!

user-avatar

Blondie

14. 09. 2014 | 00:20

 
Postavu tvaru přesýpacích hodin měly snad všechny světové sexbomby filmu padesátých a šedesátých let. Byl to a stále je ideál ženské krásy. Tenký pas, vnadné poprsí a oblé boky zdobily slavné herečky Sophii Lorenovou, Ginu Lolobrigidu, Brigite Bardotovou i českou Olgu Schoberovou. Kde to nezařídila příroda, pomohl právě korzet. Stáhl tělo v pase a zvýraznil prsa.
Betty Brosmer, americká modelka 50. let
 
Dříve se nosil výhradně jako spodní prádlo. Kolem roku 1880 se k němu navíc začaly přišívat podvazky k držení punčoch. Tou dobou už ale lékaři bili varovně na poplach, že korzety škodí zdraví. Hlásali, že ženám stlačují žebra, hrudník a játra, deformují celé tělo a brání v řádném dýchání. 
Součástí korzetu byly ve 20. století i podvazky na punčochy
 
Pravdou je, že se ženy v důkladně stažené šněrovačce nemohly pořádně nadechnout a v důsledku toho často omdlévaly. Bledá dívčina padající do mdlob však byla tehdy IN. Říkalo se, že každá dobře vychovaná dívka či žena z vyšších kruhů ve společnosti občas ztratí vědomí.
Podprsenka s korzetem - jak důmyslné!
 
Ve 30. letech však mizí korzety ze ženských šatníků. Ženské se touží osvobodit, volně se hýbat, cítit se v oblečení pohodlněji. Korzety proto střídají praktičtější podprsenky. Jenže v 50. letech se plné ženské tvary opět vrací do módy a dámy proto znovu oprašují korzety. 
 
Dnes se korzety nosí dokonce i jako svrchní oděv nebo jako součást plesové róby. Úzký pas a bujné poprsí jen tak nevyjdou z módy.
 
No, řekněte sami, lze těmto kráskám v korzetu vůbec odolat?
 
Silvana Pampanini (1925), italská herečka a Miss Itálie z roku 1946
 
Elaine Stewart (1930–2011), americká herečka a modelka
 
 
Gina Lolobrigida (1927), italská herečka
 
Marylin Monroe (1926–1962), americká herečka
 
Sophia Lorenová (1934), italská herečka
 
Olga Schoberová (1943), česká herečka
 
Zpěvačky Christina Aguilera, Rihanna a Madonna v korzetech
 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Blondie

14. 09. 2014 | 00:20

Zavří­t reklamu