válkaČeskoslovenskoobjevy

Koronavirus se skrytě šířil ve Wu-chanu, i když oficiálně zmizel

Koronavirus se skrytě šířil ve Wu-chanu, i když oficiálně zmizel
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 22 fotek+ 23 fotek

Ve městě Wu-chanu, kde se „zrodil“ zhoubný typ koronaviru, nejsou už žádné případy nakažených. To tvrdila čínská vláda na jaře poté, co se tam podařilo pandemii dostat pod kontrolu. Jenže, jak už to bývá, nebyla to pravda. Podle nové studie byly ve Wu-chanu stále tisíce nakažených, jen neměli žádné příznaky.

Tomáš Chalupa 13. ledna 2021

První případy viru SARS-CoV-2 se objevily ve Wu-chanu v listopadu roku 2019. Vláda jeho existenci dlouho popírala, aby následně město zcela uzavřela a začala tvrdě s nákazou bojovat. V únoru dosáhl počet nakažených ve městě vrcholu. Už o měsíc později ale hlásilo město jen několik málo případů a v dubnu zde byl zrušen lockdown; Wu-chan byl označen za město bez přítomnosti koronaviru.

Vědci ale ve studii, která vyšla v odborném magazínu PLOS počátkem tohoto roku, vyprávějí úplně jiný příběh. Vědci přímo z Wu-chanu analyzovali na 63 tisíc krevních vzorků odebraných mezi březnem a květnem roku 2020. Všichni jedinci byli zdraví a neměli žádné příznaky. V krvi některých z nich však byly přítomny protilátky proti koronaviru, což znamenalo, že tito lidé v minulosti prodělali covid-19. Procentuálně šlo o 1,7 % ze všech vzorků. To bylo mnohem více než v jiných čínských městech. Vědci z toho vyvodili, že ve Wu-chanu byly stále tisíce nakažených, kteří ale neměli žádné příznaky, tudíž se ocitli mimo podezření a nedostali se do žádných statistik.

Thumbnail # Někteří covidoví pacienti mají psychotické symptomy
Mohlo by Vás zajímat:

Někteří covidoví pacienti mají psychotické symptomy

Také celkové množství nakažených ve městě muselo být mnohem vyšší. Čínské úřady mluvily o 50 tisících nakažených, podle studie to bylo 168 tisíc. Podle všeho za tímto zkreslením nebyl nějaký zájem úřadů schválně čísla snižovat, ale spíše nízká senzitivita použitých testů. PCR testy jsou méně spolehlivé než krevní testy, ty jsou ale časově i finančně nákladnější, takže se tak často nepoužívají. Odchylka tak byla způsobena zejména použitím právě PCR testů.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu