válkaČeskoslovenskoobjevy

Koronavirus přežije velmi vysoké teploty, daří se mu i v sauně

Koronavirus přežije velmi vysoké teploty, daří se mu i v sauně
Zdroj: Profimedia.cz

Tým francouzského profesora Remiho Charrela z univerzity v Marseille zjistil, že covid-19 je schopen přežít i v prostředí, kde je teplota 60 stupňů Celsia. To poněkud mírní naděje, že by koronavirus mohl opadnout v teplejších částech roku.

Tomáš Chalupa 21. dubna 2020

Virus je možné zničit pomocí velmi vysokých teplot, které se ale blíží bodu varu. Nižší teploty kolem 60 stupňů Celsia ale nejen přežije, ale je také schopen se v nich množit. Prokázal to výzkum, který byl prováděn na buňkách kočkodanů zelených.

Poznatky jsou důležité pro bezpečnostní protokoly mnoha laboratoří, kde se s viry pracuje. Standardní protokoly počítají s hodinovou očistou za 60stupňových teplot, což by mělo všechny viry zlikvidovat. Nyní je potřeba přejít na jiné protokoly, protože koronavirus dokáže tyto teploty přežít. Naopak při 90 stupních už přežít nedokáže.

Větší důsledky však výzkum má pro naděje lídrů v mnoha zemích, že letní měsíce postup viru zastaví. Podle Charrela na to nelze příliš spoléhat a nic tomu zatím nenasvědčuje. Že horko viru nevadí, ostatně dokládá i případ, který popsali čínští vědci. Ti narazili na ohnisko nákazy u skupiny lidí z města Jingsu, kteří se nakazili jeden od druhého v sauně. V sauně se koronavirem nakazilo osm lidí včetně jednoho člena personálu lázní. Teplota v sauně byla přes 45 stupňů Celsia a vlhkost přes 60 procent. Přesto se koronavirus velmi rychle šířil. Svět zkrátka bude muset přijít s jinou strategií než čekat na teplé počasí, tudy zřejmě bohužel cesta nevede.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu