válkaČeskoslovenskoobjevy

„Koronavirus porazíme jen testováním a izolací,“ říká ředitel WHO

„Koronavirus porazíme jen testováním a izolací,“ říká ředitel WHO
Zdroj: sciencealert.com

Existuje šance, že koronavirus v brzké době porazíme? Bez testování všech podezřelých a kompletní izolace to nepůjde, říká generální ředitel Světové zdravotnické organizace.

Simona Knotkova 19. března 2020

Koronavirus pokračuje v cestě Evropou a způsobuje, že jednotlivé země vyhlašují pro své občany menší či větší omezení a nařízení. Jak se ale nechal slyšet generální ředitel Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus, nestačí to. I když jsou důkladná hygiena a omezení lidského kontaktu důležité, samy o sobě epidemii neporazí. To může vedle izolace zvládnout jenom zastavení přenosu nemoci, k čemuž je potřeba testovat všechny podezřelé jedince.

„Jak stále opakuji, všechny země musí zaujmout komplexní přístup. Nejefektivnějším způsobem prevence a následné záchrany životů je ale přerušení řetězce přenosu, čehož dosáhneme jenom testováním a izolací. Nemůžeme bojovat s ohněm se zavázanýma očima a tuhle pandemii nezastavíme, dokud nebudeme vědět, kdo je infikovaný. Zemím vysíláme jednoduchý vzkaz: Testujte, testujte, testujte, a to každý podezřelý případ,“ sdělil Ghebreyesus na tiskové konferenci WHO, která proběhla v pondělí.

Jak můžeme vidět na situaci v mnoha evropských zemích, i ty nevyspělejší zdravotnické systémy mají se zvládnutím epidemie problém. O to větší nebezpečí hrozí lidem z rozvojových zemí, kde už nyní čelí jiným problémům.

„Viděli jsme epidemii v zemích s pokročilým zdravotnickým systémem, ale také ony mají problém se s ní vypořádat, protože virus se postupně přesunuje do zemí s nízkými příjmy. Hluboce nás znepokojuje dopad, jaký nemoc může mít na populaci se zvýšeným výskytem HIV nebo dětské podvýživy. To je důvod, proč vyzýváme každou zemi a každého jednotlivce, aby udělal vše, co je v jeho silách, pro zastavení přenosu,“ řekl dále Ghebreyesus.

Zkritizoval rovněž jedince, kteří na pandemii reagují hromaděním nesmyslných zásob potravin. Doufá, že krize u většiny lidí nakonec odhalí jejich nejlepší stránky a společnými silami se s ní vypořádáme. „Úžasný duch lidské solidarity musí být nakažlivější než virus.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu